szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nevadai Egyetem kutatói találtak egy gyógyszerjelöltet, amely az életveszélyes bélfertőzés kezelése helyett arra helyezi a hangsúlyt, hogy miként lehet kivédeni a fertőzést.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A Clostridioides difficile nevű baktérium következtében kialakuló gasztrointesztinális – vagyis gyomor- és bélrendszeri – fertőzés komoly terhet ró az amerikai egészségügyi rendszerre. Az Egyesült Államokban megközelítőleg 3-4 milliárd dolláros (kb. 1000-1400 milliárd forint) kiadást jelent, hogy 500 ezer ember megfertőződik, 20 ezer pedig bele is hal ebbe.

A Nevadai Egyetem tudósainak munkája most segíthet enyhíteni ezt a problémát. Az amerikai Biokémiai és Molekuláris Biológiai Társaság közlése szerint a kutatók azonosítottak egy vegyületet, amely megakadályozza a baktérium több törzse által okozott fertőzést. Mindezt olyan gyógyszerek kifejlesztésére használhatják, amelyek segíthetnek kivédeni a megbetegedést.

YouTube/Good Vibes

Jacqueline Phan, az egyetem doktorandusza szerint az alapvető probléma az, hogy a fertőzés legyőzésére használt antibiotikumok életveszélyes hasmenést okozhatnak. A szakember az Interesting Engineeringnek úgy nyilatkozott, a kutatás célja, hogy egy olyan gyógyszert hozzanak létre, ami már a betegség megelőzésében segít, nem pedig akkor alkalmazandó, ha már megjelentek a fertőzés tünetei.

Az elsődleges egérkísérletek eredményesnek tűnnek, már egyetlen adag is többnapos védelmet adhat. Mindez annak köszönhetően érhető el, hogy a készítmény a májban raktározódik, és csak lassan szabadul fel a bél felé.

Meglepően nagy arányban vannak gyomor- és bélrendszeri gondok azoknál, akiket korábban elkapott a Covid

Nem csak a szívre, a tüdőre és az agyra is lehetnek hosszú távú negatív következményei a koronavírus-fertőzésnek, gyomor- és bélrendszeri (gasztrointesztinális, GI) betegségek kialakulásáért is felelőssé tehető a Covid - derítették ki a Washingtoni Egyetem kutatói.

A kutatóknak ugyanakkor nemcsak a Clostridioides difficile miatt kell aggódniuk. A Washingtoni Egyetem tudósai ugyanis nemrég kimutatták, hogy összefüggés van a koronavírus-fertőzés és a gasztrointesztinális betegségek kialakulása között. Pontosabban: a Covid nemcsak a tüdőre, a szívre és az agyra veszélyes, hanem az emésztőrendszerre is. Mindez világszerte okoz egyre nagyobb problémát, így a jövőben erre is érdemes majd fókuszálni a kutatásokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!