szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Jennifer DeStefanótól nemrég 1 millió dolláros váltságdíjat követelt egy ismeretlen férfihang, aki azt állította, hogy elrabolta a lányát. Kiderült, egy átverésről van szó, amit a bűnöző a mesterséges intelligenciára épített fel.

Egészen hajmeresztő történettel állt elő nemrég egy amerikai édesanya, Jennifer DeStefano. Az arizonai WKYT-nek arról beszélt, hogy bűnözők hívták fel telefonon, akik azt próbálták meg elhitetni vele, hogy a 15 éves lányát elrabolták.

Mindezt úgy próbálták meg megtenni, hogy a mesterséges intelligencia segítségével klónozták a lánya hangját, hogy hitelesnek tűnjön az emberrablás.

A történet jól mutatja, mi mindent lehet megtenni jelenleg a mesterséges intelligenciával, és hogyan élhetnek vissza a technológiával a bűnözők.

A nő elmondása szerint amikor felvette a telefont, a lánya hangját hallotta, aki sírt, és azt ismételgette, hogy „Anya, hibáztam!” Ezután egy férfihang közölte vele, hogy elrabolta a lányát, és ha értesíti a rendőrséget, akkor be fogja gyógyszerezni őt. Az illető azt is közölte, hogy Mexikóba fogja vinni a lányt, és 1 millió dolláros váltságdíjat követel érte. Végül azonban beérte volna 50 ezer dollárral is.

Hallgassa meg, mire képes a mesterséges intelligencia: bárki hangján megszólal, félelmetesen élethűen

Az amerikai ElevenLabs nemrég széles körben is elérhetővé tette a mesterséges intelligenciára támaszkodó hanggenerátorát, ami akár ismert emberek hangján is képes felolvasni egy szöveget. A rendszerre azonnal rátaláltak azok is, akik rossz célra használják.

A történet szerencsés véget ért. A nőt ért első sokk után kiderült, hogy a lánya biztonságban van odahaza, így nem fizetett a csalónak. Ugyanakkor a mesterséges hang rendkívül meggyőző volt. Mint mondja, a beszélgetés során egy pillanatig sem merült fel benne, hogy nem a lányát hallja a vonal túloldalán.

Dan Mayo, az FBI különleges ügynöke szerint csupán egyetlen módon lehetséges védekezni a hasonló átverések ellen: nem szabad mindent kipakolni az internetre. Mayo szerint minél nagyobb valakinek az internetes jelenléte, annál valószínűbb, hogy vissza lehet élni a hangjával, képmásával.

A Microsoft új mesterséges intelligenciája 3 mp-ig hallgatózik, aztán megszólal a beszélő hangján

A VALL-E nevű mesterséges intelligenciában legalább akkora potenciál van, mint amekkora veszély, hogy visszaélnek vele.

Ha mégis ilyen helyzetbe kerül valaki, kérdezzünk meg egy olyan dolgot, amire csak az adott személy tud válaszolni. Ezzel gyorsan kideríthető, hogy áverésről van-e szó.

Azt továbbra sem tudni, hogy ki volt a csaló, aki megpróbálta őt átverni. A hívás egy nemzetközi, ismeretlen számról érkezett, így valószínűleg olyan helyről indíthatták azt, ahol naponta több ilyen hívást végeznek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!