Szó szerint megfőhetnek az AMD processzorok, ezért érdemes mihamarabb frissíteni

Extrém módon túlmelegedhetnek az AMD Ryzen 7000X3D processzorok, de az MSI és az Asus már kiadott egy-egy BIOS-frissítést, amivel meg lehet előzni a valószínűleg magas feszültségből eredő problémát.

  • hvg.hu hvg.hu
Szó szerint megfőhetnek az AMD processzorok, ezért érdemes mihamarabb frissíteni

Különös problémáról számolt be több felhasználó is az AMD legújabb, Ryzen 7000X3D processzoraival kapcsolatban. Míg az Ars Technika beszámolója szerint egyes esetekben a rendszerindítás vált lehetetlenné, legalább egy olyan eset is történt, amikor a processzor fizikailag megsérült. Az alján egy dudor keletkezett, ami az alaplapi foglalat tűiben is kárt tett – minden valószínűség szerint használhatatlanná téve a processzort és az alaplapot is.

Az MSI alaplapgyártó azt közölte, a problémákat feszültséggel összefüggő rendellenességek okozhatják. A Ryzen 7000X3D processzorok ugyanis már nem engedélyezik a túlhajtást (overlocking), és az MSI legújabb BIOS-frissítése már kifejezetten tiltja is az ezzel kapcsolatos funkciókat, ezt érdemes tehát telepíteni.

Mint azt az Ars Technika hozzáfűzi, a problémákról beszámoló felhasználók jellemzően X670 chipseten alapuló Asus vagy MSI alaplapokat használnak – és sokan állítják, az alapértelmezett beállításokat használták.

A súlyosan károsodott processzor.
Speedrookie / Reddit

A fizikai károsodást elszenvedő processzor tulajdonosa azt is jelezte azonban, hogy nem a legfrissebb BIOS-frissítés volt az Asus alaplapjára telepítve. Ez magyarázat lehet arra, hogy miért történt a gond, ugyanis előfordulhat, hogy túl magas feszültséget kapott a processzor.

Mindenképpen érdemes tehát az alaplapok BIOS-frissítését mihamarabb elvégezni, ha még nem a legújabb verzió van rajtuk – már az Asus is kiadott egyet, a Wccftech szerint ráadásul a kapcsolódó alaplapok régi BIOS-verzióit a támogatási oldalról is törölték, így csak a biztonságos, legújabb verzió érhető el.

Természetesen ennyiből még nem lehet eldönteni, hogy felhasználói vagy gyártói oldalon történt hiba, vagy esetleg mindkettő – így nem érdemes leírni a terméket sem ezek alapján, a frissítés telepítését azonban nem érdemes halogatni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.