szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A shanghaji tudósok újabb felvételt készítettek a Földtől 55 millió fényévre lévő Messier 87 galaxis közepén található szupermasszív fekete lyukról. A fotóval közelebb kerülhetünk annak megértéséhez, hogyan keletkezik a fekete lyuk sugárzása.

A Shanghaji Astronomical Observatory tudósai a világon elsőként készítettek egy olyan felvételt, amin azt látni, hogy egy fekte lyuk eseményhorizontjáról erős sugárzás tart a világűr felé. Az erről szóló tudományos publikációt a Nature közölte.

A The Guardian beszámolója szerint a felvételt a Messier 87 galaxis közepén található szupermasszív fekete lyukról készítették. Ez az a fekete lyuk, amelyről néhány évvel ezelőtt a világon elsőként sikerült felvételt készíteni, és aminek elemzése igazolta Albert Einstein egy korábbi elméletét.

A mostani megfigyelés segíthet feltárni, hogy miként jönnek létre ezek a sugarak, amik egyébként a világegyetem legfényesebb objektumai közé tartoznak.

Zsuszen Lu, az intézmény tudósa szerint ahhoz, hogy tanulmányozni tudják, meg kell figyelniük a jelenséget. A mostani képet egy 2018-as megfigyelés során készítették. A Messier 87 közepén található szupermasszív fekete lyuk 6,5 milliárdszor nehezebb, mint a Nap, és a bolygónktól körülbelül 55 millió fényévre található.

A kutatók úgy vélik, a sugárzást a fekete lyuk forgása adja. A mostani fotó egyelőre nem tárta fel, hogy pontosan honnan indul ki a sugárzás. Arra viszont jó, hogy megállapítsák, hol van a gyűrű a fekete lyukból kilépő sugárzáshoz képest.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!