szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Carnegie Mellon Egyetem mérnökei egy speciális szivattyú segítségével folyadékot pumpálnak a kijelző egy adott részére, hogy a virtuális billentyűzet fizikailag is megjelenhessen.

Az OLED technológia lehetővé tette, hogy olyan rugalmas kijelzőket hozzanak létre a mérnökök, mint például a hajlítható okostelefonok. Az amerikai Carnegie Mellon Egyetem kutatóinak azonban egy újabb ötletük támadt, hogy mire lehetne ezt felhasználni.

A Gizmodo beszámolója szerint egy olyan kijelzőt sikerült létrehozni, amelyen ha megjelenik a virtuális billentyűzet, az kiemelkedik a képernyőből, így a gépelésnél fizikailag is érezhetjük a gombok lenyomását. Bár ez elsőre visszalépésnek tűnhet – hiszen épp az ilyen kijelzők szorították ki a fizikai billentyűzetet például a telefonokról –, sokan szívesen gépelnek hagyományos billentyűzeten, mert érezhetők a gombok, és könnyebben lehet vakon gépelni.

A kutatók az újfajta fejlesztést Flat Panel Haptics névre keresztelték, működését pedig egy németországi konferencián mutatták be a közönségnek.

Amikor az ember gépelni akar, akkor a virtuális billentyűzet gombjai egy speciális szivattyúnak köszönhetően kiemelkednek a kijelzőből, az adott területre ugyanis folyadékot pumpál a rendszer. A billentyűzet megjelenése nagyjából egy másodpercet vesz igénybe, a gombok pedig körülbelül 5 milliméterre emelkednek ki a kijelzőből. Ez lehetővé teszi, hogy fizikailag is érezze azokat a felhasználó.

Bár a technológia egyelőre csak prototípus – vagyis bőven van még mit fejleszteni rajta –, ígéretes megoldásnak tűnhet a jövőbeni eszközök számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!