szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy irányított hackelés során kutatók törtek fel egy műholdat, rámutatva arra, mennyire sérülékenyek is ezek az eszközök a rosszindulatú feleknek.

Rengeteg kering Föld körüli pályán, ezek közül sok kormányzati üzemeltetésben van – és mivel ezeket is informatikai rendszerek üzemeltetik, ugyanúgy sebezhetőek lehetnek, mint bármilyen más földi rendszer.

Ezt bizonyította egy kutatócsoport is a napokban, amikor egy ellenőrzött kísérlet részeként fel tudtak törni egy, az Európai Űrügynökség (ESA) tulajdonában álló műholdat – a szakemberek teljes irányítást tudtak szerezni a műhold kommunikációs, képalkotó- és manőverező rendszerei felett is.

A demonstrációra az ESA CYSAT nevű konferenciáján került sor, és a Thales nevű cég kiberkutatói tudták átvenni az irányítást az OPS-SAT nanoműhold felett, amit 2019-ben indítottak útnak alacsony Föld körüli pályára.

Űrbéli „benzinkutakkal" hosszabbítaná meg a műholdak élettartamát egy startup

28,5 millió dolláros befektetést kapott az Orbit Fab nevű startup, így még közelebb kerülhet a műholdak űrben történő megtankolásának ötlete, amivel rengeteg pénzt lehetne megspórolni, és az űrszemét is kevesebb lehetne.

Az ESA állítja: a teszt során továbbra is uralták a műholdat, így a kutatók semmiféle őrületre nem tudták rávenni azt – a Thales szakemberei azonban kiemelték, hogy a fedélzeti rendszeren keresztül a vezérléshez is hozzáfértek, ahogyan az irányítófelülethez is. Azt is bizonyítani tudták, hogy rosszindulatú kódokat is képesek voltak a rendszerbe juttatni.

„Az űriparnak a műhold minden életciklusában, a kezdeti folyamatoktól a fejlesztéseken át a karbantartásig mindvégig komolyan kell vennie a kiberbiztonságot” – hangsúlyozta Pierre-Yves Jolivet, a Thales kiberbiztonsági alelnöke.

A Gizmodo kiemeli, a műholdak feltörése az üzemeltetők szemszögéből a legrosszabb eshetőség, és egyre nagyobb aggodalmat keltenek a világ kormányaiban is.

Új műholdas rendszert épít ki Brüsszel, a magyar kormány is örülhet neki

Az Európai Unió Iris nevű műholdas rendszere 2024-ben kezdhet üzemelni, célja pedig, hogy a kormányzati szolgáltatások közötti kommunikáció biztonságosabb és gördülékenyebb legyen.

Még 2022-ben egy belga kutató mutatta be, hogyan tud feltörni egy magántulajdonban lévő Starlink-műholdat, így bejuttatva a saját kódját a hálózatba – de több hasonló esetre is volt már példa korábban.

Ezek mind azt bizonyítják, hogy az űrben keringő eszközök biztonságát is legalább olyan komolyan kell venni, mint a földi számítógépekét és egyéb informatikai berendezésekét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!