szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

28,5 millió dolláros befektetést kapott az Orbit Fab nevű startup, így még közelebb kerülhet a műholdak űrben történő megtankolásának ötlete, amivel rengeteg pénzt lehetne megspórolni, és az űrszemét is kevesebb lehetne.

Ahogyan egyre több a műhold, úgy lesz az űrszemét kérdése is egyre égetőbb. A műholdak élettartamának meghosszabbítása is egy megközelítése a problémának, ugyanis sok egység úgy lesz használhatatlan, hogy egyébként a rendszerei még működőképesek, viszont időközben kifogyott az üzemanyagból.

Erre talált egy kreatív, a repülésben már hasonló formában – légi utántöltés – létező megoldást az Orbit Fab nevű startup: gyakorlatilag „benzinkutakat” telepítenének az űrbe, hogy ezzel újra használhatóak legyenek az üzemanyagból kifogyott műholdak. A cég ehhez most 28,5 millió dolláros befektetést gyűjtött az ötletének megvalósítására.

Az Orbit Fab egy orbitális üzemanyagtöltő-hálózatot építene ki, mely képes lenne a Föld körüli pályán haladó műholdak üzemanyaggal történő feltöltésére, így meghosszabbítva az élettartamukat – nem is beszélve arról, hogy ezzel rengeteg pénzt is lehetne spórolni, mivel egy-egy Föld-megfigyelő műhold kifejlesztése és indítása millió dolláros kiadást jelent. Jelenleg azonban, ha kifogynak az üzemanyagból, használhatatlanná válnak.

Több mint 100 billió műholddarab kering az égbolton, alig lehet látni tőlük az űrt

Drámai mértékben nő az űrszemét mennyisége, miután egyre több műholdat juttatunk fel, és ezek - amint letelt az élettartamuk - jobb híján a légkörben keringenek. Ez azonban a csillagászok megfigyeléseit is egyre jobban zavarják.

Sőt, a földi kommunikációban használatos műholdak utántöltésére is használható lenne az Orbit Fab megoldása. Ezek ugyanis sok esetben elmozdulnak az eredeti helyükről, ahhoz pedig, hogy pályán maradhassanak, üzemanyagra van szükségük – írja az Interesting Engineering.

Amennyiben a vállalat sikerrel járna, jelentősen csökkenhetne a keletkező űrszemét mennyisége: mint arról korábban beszámoltunk, az űrben keringő műholdak száma 2030-ra a jelenlegi 9000-ről már több mint 60 000-re nőhet, miközben az Európai Űrügynökség szerint már jelenleg is több mint 100 billió egykori műholddarab kering az űrben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!