szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai és brit kutatók érdekes kísérlete meglepő eredménnyel zárult: a házi kedvencként tartott papagájok is örülnek, ha videóhívást folytathatnak barátaikkal.

A papagájok nem egyszerűen utánzóművészek, egyébként is a legokosabb állatok közé tartoznak, talán ezért is döntöttek úgy az amerikai Northeastern Egyetem, a Massachusettsi Műszaki Egyetem, valamint a Glasgow-i Egyetem kutatói, hogy ezeket az állatokat, közülük is az otthon tartottakat vonják be egy érdekes kísérletbe.

Az állatok kéthetes „kiképzésen” vettek részt, ahol megtanulták, hogy csengetniük kell, ha azt szeretnék, hogy a gondozójuk hozzon nekik egy tabletet videóhívás kezdeményezéséhez. Tehát önként kezdeményezhettek hívásokat, amelyek akár öt percig is eltartottak, vagy hamarabb véget érhettek, ha a madár elfordult, jelezve az érdektelenségét. Az elkövetkező két hónap során 147 hívást naplóztak a szakemberek – írja a Science Alert. Úgy tűnt, hogy a papagájok felfogták, hogy valóban kapcsolatba léphetnek más madarakkal a képernyőn, és a viselkedésük is olyan volt, mint amilyen a természetes interakciók során. A kutatók megfigyelték, hogy a madarak ugyanazokat a hívás- és válaszadási tevékenységeket végzik, mit a vadonban, azaz a háziasított papagájoknak is hiányzik az a fajta élet.

Northeastern University/Matthew Modoono

A papagájok nagy állományokban élnek a vadonban, és sokkal elszigeteltebbek, ha házikedvencként tartják őket. Ez az elszigeteltség és az unalom pszichés problémákhoz vezet náluk, például rághatják a ketrecük rácsait vagy kitéphetik saját tollaikat.

A kutatók azt tanácsolják, hogy képzés és a szükséges megfigyelés nélkül senki se próbálkozzon ezzel. A tanulmányban viszont megosztanak kifejezetten szívmelengető történeteket. Az egyik ilyen két idős és meglehetősen beteg papagájról szól, akik között mély kötelék alakult ki a videóhívások során. A vizsgálat előtt a madarak alig érintkeztek másokkal. A vizsgálat során viszont együtt táncoltak és énekeltek, sőt – amikor a társuk kimozdult a videó látható részéből – olyanokat kiabáltak, hogy „Szia!” „Gyere ide”, „Hello”.

A szakemberek szerint ez ékes bizonyíték arra, hogy mennyire összetettek kognitív szempontból ezek a madarak, és hogy mennyire jól ki tudják fejezni magukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!