szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Űrügynökség (ESA) hamarosan dönthet arról, belevág-e egy olyan fejlesztésbe, amelynek végén a világűrből sugározná le az energiát a Földre.

Az amerikai Caltech, azaz a Kaliforniai Technológiai Intézet nemrég jelentette be, hogy még az idei évben telepítik az első olyan napelemeket a világűrbe, amelyek a Földre sugározzák le az elektromos áramot. A megoldásban mások is látják a potenciált – például az Európai Űrügynökség is, amely már viszgálja a használat lehetőségét.

A Solaris-program részeként – írja a TechXplore – az ESA azt vizsgálja, hogy a rendelkezésre álló technológiával miként lehetne hatékonyan energiát szüretelni az űrből. Az egyik ilyen megoldást nemrég már bemutatták Németországban.

Az Airbus müncheni X-Works innovációs gyárában mikrohullámmal továbbították az energiát két pont között – amelyek az űrt és a Földet jelképezték –, 36 méteres távolságba. A fogadott energiát egy mintaváros megvilágítására, valamint zöld hidrogén előállítására használták, a közönségnek pedig felszolgálták a világ első olyan alkoholmentes sörét, amit vezeték nélküli energiával hűtöttek le.

A napelemnél 10-szer több áramot termel ez a lapát nélküli szélturbina, és ez még nem is a legjobb benne

Az energiaigényt hatékonyabban elégíti ki, miközben zajtalan és a madarakat sem veszélyezteti - ígéri szabadalmaztatott szélturbinájáról az Aeromine Technologies. És ami egyre értékesebb tulajdonsága: gyártója szerint minimálisra csökkenti az energiatárolás költségeit.

A technológia óriási előnye, hogy a nap 24 órájában, a hét minden napján képes energiát termelni a világűrben lévő napelem, így az energiaellátás folyamatos lehet. A felszínen a fogadóegység gyűjti össze ezt, majd alakítja át elektromos árammá.

Az Európai Űrügynökség november 22-23-án ülésezik, ahol döntés születhet arról, az ESA is belevágjon-e a projektbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!