szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szakértők szerint csak az adhat okot reményre, ha a hajó nem merült még le a roncs mélységéig.

Továbbra is keresik azt a tengeralattjárót, amelyik több mint egy napja, vasárnap tűnt el a Titanic roncsai felé tartó expedíció során. Bár sokáig nem lehetett tudni, hányan utaztak a kanadai Új-Fundlandról induló járműben, hétfő este a felderítést vezető bostoni parti őrség megerősítette, hogy az öt férőhely mindegyikéhez tartozott utas – számolt be a BBC.

Szakértők két lehetséges forgatókönyvet tudnak elképzelni arról, hogy mi történhetett. Az egyik szerint a hajó valamilyen okból – például kommunikációs vagy elektronikai hiba miatt – ledobta a kapszulát a tengerfenék felé húzó súlyt, ezesetben felemelkedett a vízfelszínre és ott úszik, arra várva, hogy megtalálják. A másik opció azonban az, hogy a hajótest megsérült és szivárogni kezdett a víz, a tengeralattjáró pedig süllyedni kezdett – ez még abban az esetben is súlyos következményekkel járhat, ha az utastérbe nem jut be a víz, mert még az ilyen jellegű mentésekhez használt járművek se tudnak több kilométeres mélységig lejutni. Márpedig a Titanic mintegy 3800 méterrel a felszín alatt fekszik, még ha meg is tudnák közelíteni, nehezen elképzelhető, hogy van olyan eszköz, amellyel fel tudnák húzni az eltűnt tengeralattjárót.

Bár azt továbbra sem tudják pontosan, hogy hol lehet az expedícióra indult jármű, a legutóbbi információk szerint elérte a helyet, ahol 1912-ben elsüllyedt a Titanic és megkezdte a merülést a tengerfenék felé. Az utat – mintegy 85 millió forintért – szervező cég beszámolója szerint a kapszula úgy van felszerelve, hogy vészhelyzet esetén 96 óráig lássa el a fedélzeten tartózkodó öt embert.

A felderítés nagy erőkkel zajlik, az amerikai és kanadai hatóságok mellett az Atlanti-óceán kutatásával foglalkozó szakértők is segítik a mentést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!