szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ősbálna letaszította a trónról a kék bálnát: 375 tonnát nyomhatott a nemrég azonosított ősbálna, a Perucetus colossus, így ez lehet a valaha volt legnagyobb élőlény a Földön.

A Nature című folyóiratban kutatók azt írják, több mint egy évtizede megtalálták az első leleteket, de csak most sikerült kiásni a Peruban található, Ica-sivatag sziklás lejtőiből a bálna maradványait. 13 csigolyát, 4 bordát és 1 csípőcsontot azonosítottak a paleontológusok.

MTI / AP / A Pisai Egyetem Földtudományi Tanszéke / Giovanni Bianucci

A bálna súlyát és méretét a hiányos csontváz alapján számolta ki a Pisai Egyetem paleontológus csapata. Az adatok szerint a Perucetus colossus 18 méter hosszú lehetett. A kék bálna ugyan 30 méteres is lehet, de az eddig feltárt példányok nem nehezebbek 200 tonnánál. Így, ha az ősbálna nem is a leghosszabb, de a legsúlyosabb állat címét mindenképpen elnyerte.

MTI / AP / A Pisai Egyetem Földtudományi Tanszéke / Giovanni Bianucci

A koponyáját nem találták meg, így nem tudják, mivel táplálkozott az ősbálna. A paleontológusok lehetségesnek tartják, hogy több tonna apró tengeri élőlényt fogyasztott el naponta, de azt is, hogy a kék bálnától eltérő módon jutott élelemhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!