szerző:
Tetszett a cikk?

A Hisense nemcsak egy 120 colos hatalmas lézertévével, hanem a tükröződések javával leszámoló új Mini LED-készülékekkel is előrukkolt – Berlinben ismerkedtünk meg a legújabb szupermodern, akár átlátszó és vezeték nélküli tévékkel, a kínai gyártó mellett a Samsung és az LG háza táján is.

Ultra HD 4K. 8K. HDR. Dolby Vision. 75-100 col. Mini LED. OLED. Lézertévé.

Szinte csak úgy repkednek felénk a különböző ismert és kevésbé ismert televíziós szakkifejezések, melyek egytől egyig arra hivatottak, hogy szemkápráztató módon instant pénztárca nyitogatásra vegyenek ránk bennünket. És egy-egy új hipermodern termék piacra dobását követően hiába gondoljuk, hogy most már aztán tényleg nincs feljebb, a gyártók mindig megpróbálják bebizonyítani, hogy bizony van új a nap alatt.

A legrangosabb elektronikai szakkiállítások között jegyzett berlini IFA 2023 technológiai kiállításon testközelből ismerkedtünk meg a legújabb fejlesztésekkel. Megnéztük a Hisense friss modelljeit, és a többi gyártó standján is gyors látogatást tettünk.

László Ferenc

Eredetvizsgálat

Bár Magyarországon csak 3 éve tűnt fel a Hisense, az 54 éves múltra visszatekintő kínai mamutcég 45 éve foglalkozik televíziók gyártásával. És olyannyira érdemes komolyan venni, hogy eladási darabszám tekintetében tavaly óta a világ második legnagyobb tévégyártója.

A 160 országban jelen lévő Hisense először Észak-Amerikát támadta le, aztán következett Európa, ahol is 2018-ban felvásárolta a szlovén Gorenjét, és vele együtt a svéd Askót. A Gorenje Magyarországon tradicionálisan jól teljesít, a Miele ligájában focizó Asko viszont egyelőre még túlságosan prémiumkategóriás (tehát drága) ahhoz, hogy itthon megvesse a lábát.

A Hisense eddig csak tévéivel volt jelen a hazai piacon, ősztől azonban a Gorenje fölé és az Asko alá pozícionált háztartási gépei révén is képviseltetni fogja magát Magyarországon. A vállalat okostelefonjaira azonban még várnunk kell, azok egyelőre biztos nem érkeznek meg hozzánk.

Balra Hisense, jobbra Gorenje mosógépek
László Ferenc

Elő a lézerrel!

Az IFA 2023 kiállításon működés közben megtekinthető volt a világ első 8K lézertévéjeként jegyzett Hisense 120LX, mely 120 colos képátlón vonultat fel a 4K-nál négyszer nagyobb felbontást.

A lézeres fényforrást alkalmazó ultrarövid vetítési távolságú projektor egy speciális panelen jeleníti meg a tűéles képét. A 400 nit ugyan elmarad a csúcstévék egekbe szökő fényerejétől, megfelelően sötétített helyiségben azonban nagy élmény ily módon, nem közvetlenül a szemünkbe világító képmegjelenítővel mozizni.

Fotón nem tűnik nagynak, pedig hatalmas a 120 colos képátló
László Ferenc
30 centiméterről vetít
László Ferenc

A 8K lézertévé persze csak a jéghegy csúcsa, melyben a 8K tartalmak hiánya miatt egyelőre kevés rációt látni, de a Hisense kínálatában több 4K lézertévé és normál projektor is elérhető.

Érdekesség, hogy ezek a hasonló méretű hagyományos tévéknél jelentősen kevesebbet fogyasztó kompakt készülékek akár társíthatók is egymással, konkrétan így fest egy két lézertévé által biztosított 200 colos ultraszéles-vásznú setup:

Maximum négy készülék képe kombinálható egymással
László Ferenc

Mini LED

Egy ideje már képpontonként vezérelt, háttérvilágítás nélküli, végtelen kontrasztó OLED-tévék is elérhetők a Hisense kínálatában, azonban ezek az LG paneles modellek sokak számára egyszerűen már túl drágák. Számukra készülnek az eggyel alacsonyabb árkategóriában versenyző, de még mindig igen potens Mini LED-tévék.

E tekintetben az ULED X a legújabb fejlesztés, melynek 65 colos alapmodellje a korábbi 500 helyett mintegy 1500 háttérvilágítási zónával rendelkezik, a 20 ezer apró LED-et felvonultató 85 colos verzió pedig még ennél is többre képes.

Ráadásul mindez kiegészül a legújabb tükröződésmentes technológiával, mely ilyen látványosan teljesít a gyakorlatban:

Balra az új panel, jobbra az elődje
László Ferenc

A fényerő eléri a 3000 nitet és a 4.1.2-es hangzásnak köszönhetően már nem feltétlenül szükséges kiegészítő hangrendszert vásárolni a tévé mellé, persze e tekintetben csak az alapos tesztet követően tudunk majd részletekbe menően nyilatkozni.

A képminőség fronton az OLED-hez igen közel álló ULED X a gyártó saját fejlesztésű új processzorára és 16 bites AI-alapú vezérlésre épül.

Az eggyel korábbi Mini LED technológiára épülő U6-os, U7-es és U8-as modellek közül az arany középutas U7 esetében kaptuk a szó szerint legnagyobb újdonságot, ez az 55 colon nyitó modell ugyanis immár rekordnagy, 100 colos változatban is elérhető.

144 Hz-es és 1,4 millió forintos hatalmas ULED TV
László Ferenc

Az olcsóbb kvantumpontos és normál okostévék ugyanúgy 4K felbontásúak, mint az említett csúcskészülékek, és ugyanúgy Vidaa operációs rendszer teljesít rajtuk szolgálatot. Kipróbáltuk, a legújabb 7-es szoftver szupergyorsan teszi a dolgát, a Netflix, a Disney+ és a YouTube applikációk között pillanatok alatt lehet váltani, azért viszont nagy kár, hogy a gyártó még mindig adós az HBO alkalmazással.

Kevesen tudják, de a Samsungon (Tizen) és az LG-n (webOS) kívül csak a Hisense rendelkezik saját fejlesztésű tévészoftverrel, a többi gyártó javarészt Androidot használ. A Vidaa licencét egyre többen vásárolják meg, ilyen szoftver fut többek közt a Toshiba és a Loewe televíziókon is.

László Ferenc

Mi a helyzet a riválisoknál?

A Samsung standján a hatalmas méretű és 8K felbontású Neo QLED-tévék mellett a 4K OLED-készülékek éppúgy képviseltették magukat, mint a méregdrága, akár 140 colos Micro LED-panelek. A legnagyobb Micro LED TV-t a TCL hozta el Berlinbe, a behemót 4K modell 163 colos képátlójú.

A Samsung az LG OLED paneljeit is használja
László Ferenc

Az LG-nél egyetlen új televízió volt kiállítva, a világ első olyan OLED-es készüléke, melynek panelje és vezérlő dobozkája között vezeték nélküli kapcsolat van. A hagyományos tévéken túlmutat a koreai gyártó high-tech bőröndje, melyből egy nagyfelbontású kijelző forgatható ki.

77-97 colos méretben kapható az LG Signature OLED M 4K tévé
László Ferenc
27 colos érintőképernyő
László Ferenc

A szemüveges 3D tévék már jó ideje szinte teljesen kihaltak, de azért találtunk egy 150 colos 3D lézertévét az IFA-n, mely kiállításra több gyártó is elhozta átlátszó OLED újdonságait.

László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc
László Ferenc

Mit hoz a jövő?

A 8K-lufi mintha kezdene kipukkadni, a gyártók standján a korábbiaknál kevesebb ilyen modellel találkoztunk, vagyis a 8K tartalmak hiánya és az extranagy felbontás szerény gyakorlati haszna miatt úgy tűnik, hogy a 4K egyeduralma nem igazán van veszélyben.

Az idén közel 100 milliárd dolláros forgalmat bonyolító szektorból egyre nagyobb szeletet hasít ki magának az OLED és a Mini LED technológia, a Micro LED viszont továbbra is drága mulatság, a képátló pedig technológiától függetlenül tovább növekszik.

Érdekesség, hogy a 70 colnál nagyobb készülékek globális piacrésze már tavaly meghaladta a 20 százalékot és hamarosan átlépi a 25 százalékot.

László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!