szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kentucky Egyetem kutatói a mesterséges intelligenciát hívták segítségül, hogy elolvassák az írást azon az ősi tekercsen, amit a Vezúv kitörése pusztított el.

Amikor a Vezúv kitöréséből származó robbanás elérte Herculaneumot i.sz. 79-ben, ősi tekercsek százait égtek el egy villa könyvtárában. Sokáig úgy tűnt, a katasztrófa teljesen megsemmisítette azokat, de a modern technológiának köszönhetően úgy tűnik, ez mégsincs így – számolt be róla a The Guardian.

A Kentucky Egyetem tudósai még tavaly tervezték el a papirusztekercs kiolvasását, és pénzjutalmat kínáltak azoknak, akik képesek valamilyen módon felfedni, milyen szavakat tartalmaz a maradvány. A projekt sikeres volt, az első szó óta pedig további betűket sikerült azonosítani az ősi tekercsben.

University of Kentucky

A Vesuvius-projekthez két feltekert tekercsről és három papirusztöredékről több ezer 3D-s röntgenfelvételt készítettek, valamint készítettek egy MI-t, amit arra tanítottak be, hogy betűket olvasson ki a tekercsekből. Ezt olyan finom változások alapján tudja megtenni, mint amit a tinta okozott egykor a papirusz szerkezetében.

A kihívást két informatikus hallgató, a berlini Youssef Nader és a nebraskai Luke Farritor vállalta, akik egymástól függetlenül ugyanazt a szót olvasták ki a tekercsből. Ez a πορφύραc, ami annyit tesz: lila.

University of Kentucky

A szót Farritor találta meg először, ő 40 ezer dollárt kapott. Nader 10 ezer dolláros jutalomban részesült.

Jelenleg azért folyik a verseny, hogy a szó körüli szöveget is sikerüljön elolvasni. A kutatók úgy vélik, rendkívül értékes információt hordozhatnak az ókorból fennmaradt tekercsek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!