szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem először támadják a TikTokot az Egyesült Államokban. Ezúttal Utah állam kormányzója és főügyésze csatlakozott azokhoz, akiknek elegük lett a rövid videók ügyes tálalásáról ismert alkalmazásból.

Utah állam főügyésze beperelte a TikTokot „kaszinói ihletésű” addiktív funkciói miatt, amelyek károsítják a gyermekeket, és félrevezetik a szülőket a platform biztonságával kapcsolatban. A főügyész szerint a TikTok végtelen görgetése és „For You” ajánlási algoritmusa magával ragadja a gyerekeket, és „képtelenné teszi őket a menekülésre”. Az állam kormányzója is nyilatkozott: „Nem fogjuk tovább tolerálni, hogy a TikTok félrevezesse a szülőket azzal, hogy alkalmazása biztonságos a gyermekek számára. A közösségi média cégeket felelősségre kell vonni az általuk okozott károkért” – idézi a Gizmodo.

Az állami bíróságon benyújtott 60 oldalas panasz szerint összefüggést látnak a TikTok állítólagos függőséget okozó és káros tulajdonságai és a tizenévesek depressziójának növekedése között az államban. Utalnak az állam Egészségügyi és Humánszolgáltatási Minisztériumának legújabb kutatására, amely szerint a középiskolás korú gyermekek 76 százaléka számolt be depressziós tünetekről, és 17,6 százalékuk állítólag még az öngyilkosságot is fontolóra vette.

A keresetben azzal is vádolják a TikTokot, hogy tudatosan olyan addiktív platformot hozott létre, amely nyerőgépek által ihletett „változó jutalmakat” használ, hogy a felhasználókat a platformján tartsa. A beadvány szerint ezek a tervezési döntések különösen károsak a fiatal felhasználókra nézve, mert függőséghez vezethetnek, és kihasználhatják a gyerekek „még nem teljesen fejlett agyát”. A kereset kitér arra is, hogy a TikTok hamisan tünteti fel a platformja által a közösségi irányelvekben és nyilvános nyilatkozatokban okozott károkat.

A beadványban az is szerepel, hogy a TikTok túlzott használata megakadályozhatja a fiatal felhasználókat abban, hogy eleget aludjanak, ami potenciálisan fejlődési zavarokhoz vezethet. Ugyanezeket az aggodalmakat fogalmazta meg az Amerikai Pszichológiai Társaság legutóbbi jelentése.

A Gizmodo megkereste a vádakkal kapcsolatban a TikTokot, és a szóvivőjük azt mondta, hogy a vállalat számos „iparágelső” biztosítékot tart fenn a fiatal felhasználók védelme érdekében, beleértve a nemrégiben hozzáadott 60 perces időkorlátot a 18 éven aluliak számára, valamint a szülői felügyeletet a tinédzser fiókokhoz. Mindenesetre úgy tűnik, ezek a biztonsági funkciók nem győzik meg a Utah-i törvényhozókat. A per ugyanis csupán „kisebb módosításoknak” minősítette a TikTok közelmúltbeli biztonsági erőfeszítéseit, amelyek nem foglalkoznak a mögöttes függőséget okozó tervezési jellemzőkkel.

Jöhet a havonta 2000 forintba kerülő TikTok, már tesztelik is - a jó hír, hogy nem lesz kötelező

Havi közel 2000 forint ellenében szabadítaná meg a felhasználókat a hirdetésektől a TikTok, erről árulkodnak az appban lévő kódrészletek.

Az viszont nem egészen tisztázott, jegyzi meg a Gizmodo, hogy miért pont a TikTok verte ki a biztosítékot az állam vezetőinél. Az állítólagos addiktív tervezési funkciók, mint például az ajánlási algoritmusok és a végtelen görgetés, mindennapossá váltak a különféle közösségi média platformokon. A TikTok vélhetően „félrevezető” nyilatkozatait a biztonsági kötelezettségvállalásairól hasonlóképpen az Instagram vagy a YouTube ellen is felhozhatják. Sokkal inkább arról lehet szó, hogy a kínai tulajdonjoggal kapcsolatos gyanúk miatt büntetnék vagy tiltanák be az alkalmazást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!