2023 legjobb találmányai: ezek a robotok

A TIME idén hét robotikai megoldást választott be listájára, melyen az év 200 legjobb innovációját gyűjtötték össze az amerikai magazin szerkesztői.

  • hvg.hu hvg.hu
2023 legjobb találmányai: ezek a robotok

Phoenix

Az év elején egy 170 cm magas, 70 kg súlyú humanoid robot jelent meg egy kanadai ruhaboltban. A gép nemcsak felvenni tudta a ruhát a földről, de hajtogatni, becsomagolni és címkézni is. Ez a Phoenix, amit a Sanctuary AI fejlesztett ki. Esze a Carbon nevű szoftve, egy olyan, mesterséges intelligenciára építő program, amely lehetővé teszi, hogy Phoenix humanoid robotként viselkedjen.

A cég célja, hogy idővel a robotok minden olyan általános munkát el tudjanak végezni, amire az ember képes.

Búcsú a vegyi fegyverektől

Az Egyesült Államok régóta szorgalmazza, hogy minden állam szerelje le a vegyi fegyvereit, miközben Amerikában az utóbbi időkig még mindig rengeteg mustárgázzal töltött tartály volt. Ennek oka, hogy az elmúlt évtizedekben a folyékony vegyi anyag ragacsos halmazállapotúvá állt össze, hatástalanítása komoly veszélyt jelentett volna. Szerencsére készült olyan gép, amely képes volt akkurátusan darabjaira szedni és megtisztítani a fegyvereket, végül 47 ezer tartályt hatástalanított a CRG Automation nevű cég eszköze.

ClearSpace-1

Az Európai Űrügynökség egy 100 kg-os robot segítségével oldaná meg, hogy kevesebb legyen az űrszemét a Föld körül. A ClearSpace nevű cég az idei évben készítette el a hasonló nevű robotot, amely beépített karjával megfogja, majd a Föld légköre felé irányítja a szemetet, hogy ott semmisüljön meg.

Úgy tűnik azonban, hogy a misszió elvégzése mégsem lesz annyira egyszerű, mint eddig tervezték. Az ok igen prózai: maga az űrszemét.

Tally 3.0

Becslések szerint a kiskereskedők évente 1,75 billió dollárt veszítenek azért, mert valamely termék kifogyott, rosszul árazták be, vagy rosszul helyezték ki a polcokra. Ennek orvoslására készült el a Tally nevű robot. A raktárban mozogva figyeli az árukészletet, majd az adatokat felküldi a felhőbe. Így pontosabban tudhatja a vállalkozás, ha egy termék fogyóban van, rossz az árazása, vagy máshová kellene elhelyezni.

Robotkéz

Bár a robotok rendkívül sokat fejlődtek az elmúlt évtizedekben, a robotkezek terén valamiért nem sikerült túl nagyot előre lépni. Ezen akarnak változtatni a Columbia Egyetem mérnökei. Olyan robotkezet hoztak létre, amely 15 különböző ponton képes elmozdulni, ujjaiban pedig nyomásérzékelők vannak.

A mesterséges intelligencia az adatok alapján megtanulja, hogy egy tárgy hogyan viselkedik, ha bizonyos erővel fogja azt meg a kéz, így az képes arra, hogy finom mozdulatokat tegyen meg.

Holdkütyü

Japán szeptemberben indított küldetést a Holdhoz, 2024 elején érheti el az égitest felszínét. A Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) egy szokatlan rakományt is útnak indított: a Lunar Excursion Vehicle 2-t.

Ez egy golyó alakú tárgy, melyet a Tomy játékgyártó és a Sony tervezett. Az átmérője csupán 8 cm, súlya pedig nem éri el a 250 grammot. LEV-2 néven emlegetik, ami a landolás után ki fog nyílni, majd útnak indul a terepen. Az egység két kamera képét küldi majd a Földre.

OSIRIS-REx

Ha már űrkutatás, nem lehet említés nélkül elmenni a NASA robotja, az OSIRIS-REx mellett sem. Fő feladata az volt, hogy mintákat hozzon vissza a Bennu aszteroidáról. Ezt sikerült is megtennie, jelenleg épp ezt próbálják meg kinyerni a tartályból.

Hogy mit sikerült kideríteni a Bennuból vett minta elemzése során, az azért is érdekes, mert az aszteroida a Földre veszélyes űrobjektumok közé tartozik. A NASA szakemberei szerint 1:2700-hoz az esélye annak, hogy az aszteroida összeütközik a Földdel a következő évszázad végén.

Történelmi sikert ért el a NASA: visszatért a Földre a kapszula, benne egy aszteroida mintáival

A Bennu aszteroidából még 2020-ban vett mintát az OSIRIS-REx, azóta a Föld felé tartott, hogy ledobja a rakományt. A küldetés magyar idő szerint vasárnap délután zárult le a sikeres visszatéréssel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.