szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A TIME idén hét robotikai megoldást választott be listájára, melyen az év 200 legjobb innovációját gyűjtötték össze az amerikai magazin szerkesztői.

Phoenix

Az év elején egy 170 cm magas, 70 kg súlyú humanoid robot jelent meg egy kanadai ruhaboltban. A gép nemcsak felvenni tudta a ruhát a földről, de hajtogatni, becsomagolni és címkézni is. Ez a Phoenix, amit a Sanctuary AI fejlesztett ki. Esze a Carbon nevű szoftve, egy olyan, mesterséges intelligenciára építő program, amely lehetővé teszi, hogy Phoenix humanoid robotként viselkedjen.

A cég célja, hogy idővel a robotok minden olyan általános munkát el tudjanak végezni, amire az ember képes.

Búcsú a vegyi fegyverektől

Az Egyesült Államok régóta szorgalmazza, hogy minden állam szerelje le a vegyi fegyvereit, miközben Amerikában az utóbbi időkig még mindig rengeteg mustárgázzal töltött tartály volt. Ennek oka, hogy az elmúlt évtizedekben a folyékony vegyi anyag ragacsos halmazállapotúvá állt össze, hatástalanítása komoly veszélyt jelentett volna. Szerencsére készült olyan gép, amely képes volt akkurátusan darabjaira szedni és megtisztítani a fegyvereket, végül 47 ezer tartályt hatástalanított a CRG Automation nevű cég eszköze.

ClearSpace-1

Az Európai Űrügynökség egy 100 kg-os robot segítségével oldaná meg, hogy kevesebb legyen az űrszemét a Föld körül. A ClearSpace nevű cég az idei évben készítette el a hasonló nevű robotot, amely beépített karjával megfogja, majd a Föld légköre felé irányítja a szemetet, hogy ott semmisüljön meg.

Úgy tűnik azonban, hogy a misszió elvégzése mégsem lesz annyira egyszerű, mint eddig tervezték. Az ok igen prózai: maga az űrszemét.

Tally 3.0

Becslések szerint a kiskereskedők évente 1,75 billió dollárt veszítenek azért, mert valamely termék kifogyott, rosszul árazták be, vagy rosszul helyezték ki a polcokra. Ennek orvoslására készült el a Tally nevű robot. A raktárban mozogva figyeli az árukészletet, majd az adatokat felküldi a felhőbe. Így pontosabban tudhatja a vállalkozás, ha egy termék fogyóban van, rossz az árazása, vagy máshová kellene elhelyezni.

Robotkéz

Bár a robotok rendkívül sokat fejlődtek az elmúlt évtizedekben, a robotkezek terén valamiért nem sikerült túl nagyot előre lépni. Ezen akarnak változtatni a Columbia Egyetem mérnökei. Olyan robotkezet hoztak létre, amely 15 különböző ponton képes elmozdulni, ujjaiban pedig nyomásérzékelők vannak.

A mesterséges intelligencia az adatok alapján megtanulja, hogy egy tárgy hogyan viselkedik, ha bizonyos erővel fogja azt meg a kéz, így az képes arra, hogy finom mozdulatokat tegyen meg.

Holdkütyü

Japán szeptemberben indított küldetést a Holdhoz, 2024 elején érheti el az égitest felszínét. A Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) egy szokatlan rakományt is útnak indított: a Lunar Excursion Vehicle 2-t.

Ez egy golyó alakú tárgy, melyet a Tomy játékgyártó és a Sony tervezett. Az átmérője csupán 8 cm, súlya pedig nem éri el a 250 grammot. LEV-2 néven emlegetik, ami a landolás után ki fog nyílni, majd útnak indul a terepen. Az egység két kamera képét küldi majd a Földre.

OSIRIS-REx

Ha már űrkutatás, nem lehet említés nélkül elmenni a NASA robotja, az OSIRIS-REx mellett sem. Fő feladata az volt, hogy mintákat hozzon vissza a Bennu aszteroidáról. Ezt sikerült is megtennie, jelenleg épp ezt próbálják meg kinyerni a tartályból.

Hogy mit sikerült kideríteni a Bennuból vett minta elemzése során, az azért is érdekes, mert az aszteroida a Földre veszélyes űrobjektumok közé tartozik. A NASA szakemberei szerint 1:2700-hoz az esélye annak, hogy az aszteroida összeütközik a Földdel a következő évszázad végén.

Történelmi sikert ért el a NASA: visszatért a Földre a kapszula, benne egy aszteroida mintáival

A Bennu aszteroidából még 2020-ban vett mintát az OSIRIS-REx, azóta a Föld felé tartott, hogy ledobja a rakományt. A küldetés magyar idő szerint vasárnap délután zárult le a sikeres visszatéréssel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!