szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan fogadkoznak az év utolsó napjaiban, hogy mi mindent csinálnak majd másképp az új esztendőben. Az esetek nagy részében végül semmi nem lesz a nagy elhatározásokból, azonban – állítják brit kutatók – nem mindegy, hogy mivel indokoljuk az effajta kudarcot.

Ha ön is azok közé tartozik, akik megszegték már újévi fogadalmaikat, akkor bizonyára érdekelni fogja az a kutatás, ami arra irányult, hogyan lehet ennek ellenére megőrizni az ismerősök tiszteletét. Ilyenkor ugyanis óhatatlanul felmerül az akaraterő hiánya.

A Bayes Business School szakembereinek kutatása szerint egyáltalán nem mindegy, mivel indokoljuk gyengeségünket. Sok elhatározás vagy kötelezettségvállalás idővel vagy pénzkiadással jár, így az egyik vagy a másik hiánya jó ürügynek tűnik a fogadalom megszegésére anélkül, hogy hátrányosan befolyásolná mások véleményét. Azonban zek nem egyforma súllyal esnek a latba. Míg az időhiányra hivatkozás nem igazán meggyőző, ha pénzgondokra fogjuk, hogy mondjuk miért nem megyünk rendszeresen edzőterembe, vagy miért nem eszünk egészségesebben, máris megőrizhetjük a többi ember tiszteletét.

Mindezt több, összességében 1200 ember bevonásával végzett kísérlet elvégzése után szűrték le a szakemberek. Az egyikben például 200 online résztvevő olyan emberekről olvasott, akik megszegték az egészségesebb étkezéssel kapcsolatban tett fogadalmukat. Voltak, akik az ilyn ételek drágaságára hivatkoztak, míg mások azt mondták, hogy nem volt idejük arra, hogy egészségesebb ételeket főzzenek. A kísérleti alanyok szerint az első csoport jobb önkontrollal rendelkezett.

Flickr/freestock.org

A kutatásvezető szerint az eredmények meglepők annak fényében, hogy az emberek szeretik az időhiányt ürügyként használni, ha nm tudnak valamit megtenni. Viszont ilyenkor mások azt gondolják, hogy ez csak kifogás, hiszen időt azért lehetne találni, ha az alanyok kellően motiváltak lennének. Viszont ha valaki kevésbé uralható tényezőkre hivatkozik, például a pénzhiányra, akkor a többiek nem fogják kétségbe elhatározásuk komolyságát, még ha fel is adják újévi fogadalmukat. Összességében a pénz hiánya ellenőrizhetetlenebb kifogás lehet, mint az időhiány, ezáltal hatékonyabb kifogás, és végső soron a jobb önkontroll képéhez vezet – írják a kutatók a European Journal of Social Psychology szakfolyóiratban.

A kutatás eredménye egyébként megfontolandó lehet bárki számára, aki új állást vagy akár partnert keres. „Az állásinterjúkon és a társkereső webhelyeken gyakran előfordul, hogy arra kérik az embereket, beszéljenek az életük során elszenvedett kudarcokról. Ilyenek nyilvánvalóan mindenki életében vannak, viszont amikor elmagyarázzuk, hogy miért (akár állást, akár szerelmet keresve), az ellenőrizhetetlen tényezők hibáztatása segíthet pozitív képet közvetíteni” ” – véli a vezető kutató. Aki szerint bár a kutatás nem ezt vizsgálta, de

bölcs dolog elkerülni a kísértést, hogy bármiért is az időhiányt okoljuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!