szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jövőben az űrből irányíthatják majd azokat a robotokat, amelyek a Marson vagy a Holdon dolgoznak. Ezt alapozza meg egy nemrég elvégzett teszt.

A világon elsőként az Európai Űrügynökség űrhajósának, Marcus Wandtnak sikerült egy robotkutyát távirányítással munkára bírni – úgy, hogy a szerkezet a Földön, Wandt pedig a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, a világűrben tartózkodott. Bár korábban volt már hasonlóra példa, eddig csak kerékkel rendelkező robotokat sikerült az űrből irányítani – jegyzi meg az IFLScience.

A Surface Avatar nevű tesztre még január elején került sor. Az űrhajós több különböző robotrendszert irányított a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről. A projekt célja, hogy később az emberek egy másik égitesten, például a Holdon vagy a Marson lévő robotokat navigálhassák, miközben ők az űrből figyelnek.

DLR

Wandt egy Bert nevű robotot irányított, amit a DLR német űrközpont mérnökei építettek meg. A robot lábait úgy alakították ki, hogy többféle terepen is boldoguljanak, olyanokon is, amelyeken kerekekkel nem lehet elmenni. Az eszköz az emberek számára nem hozzáférhető kis barlangok felfedezésére is jó lehet.

A szerkezet a DLR Mars-laboratóriumában volt, az űrben ülve ott vezérelte Wandt, miközben másik két robotra is figyelnie kellett.

Az egyik a DLR humanoid robotja, Rollin' Justin volt, a másik pedig az Európai Űrügynökség fejlesztése, az Interact rover. A korábbi kísérletek folytatásaként – amely során a hálózat késleltetését tanulmányozták – ezúttal a két robot összedolgozott, és egy rövid csövet szereltek a helyére. Az ilyen megoldások nagy segítséget jelenthetnek a jövőben, ha a mars- vagy a holdbázis megépítéséről van szó.

DLR

A kutatók azt remélik, hogy később egyszerre akár több robotot is irányíthatnak majd az űrből.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!