szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Értetlenül állt a jelenség előtt egy LG mosógép tulajdonosa: készüléke napi 3,7 GB adatot küldött el otthonról. De mihez kell ennyi adat egy mosógéptől? Miután közzétette problémáját a neten, a felhasználók nyomozásba kezdtek.

Az odáig rendben van, hogy okos egy háztartási készülék, és internetkapcsolatra van szüksége, de azért az mégis csak furcsa, hogy napi 3,7 GB-nyi adatot küldözget egy mosógép. Nem is fért ez a jelenség az egyik, önmagát tech-stréberként emlegető felhasználó fejébe, és megosztotta gépe internet-függőségének problémáját az X közösségi hálózaton – írja az esetről beszámoló Tom’s Hardware.

A közösségi médiások szívesen hozzájárultak a nyomozói munkához, hogy vajon mi állhat az adatküldés hátterében. Az első feltöltött képernyőkép azt mutatta, hogy egy kiválasztott napon a készülék 3,57 GB-ot töltött fel, és körülbelül 100 MB-ot töltött le, az adatforgalom pedig szinte állandó volt. Eközben az Asus router interfész képernyőképe szerint a mosógép a felhasználó napi internetes forgalmából mindössze öt százalékkal vette ki a részét.

A mosógép tulajdonosa azzal is viccelődött, hogy az eszköz wifin keresztül tölti le az eltérő mosási ciklusokhoz tartozó paramétereket, ami nem is annyira vicc, ugyanis a gép tényleg letölti az előre beállított értékeket a különböző típusú ruházatokhoz. Az átvitt adatok oroszlánrészét azonban nem le-, hanem feltöltötték.

Az „áldozat” azon is elgondolkodott, hogy valaki kriptobányászathoz használja a mosógépét, majd meg is jegyezte, szívesen bérbe adja megfelelő juttatásért. Persze ebben a viccben is lehet valami igazság. Az egyik közösségimédia-felhasználó például elmesélt egy történetet, amikor hackerek vették át az irányítást LG okoskészülékek felett. (A SmartThinQ háztartási készülékek HomeHack biztonsági rését néhány héttel a nyilvánosságra hozatal után javították). Egy hasonló modern hack egy botnet részeként használhatja a mosógép számítógépes erőforrásait. Egy LG mosógép irányítása egy nagy botnet részeként kriptovaluta bányászat vagy rosszindulatú hálózatépítési célokra való átvétele nem is lenne annyira utópisztikus, mint amilyennek hangzik. Nagy számú, viszonylag kis fogyasztású eszköz együttesen hatalmas erőt képviselhet.

Felhasználónk azzal is viccelődött a jelentős adatfeltöltésekkel kapcsolatban, hogy talán a mosodai adatokat feltöltik az LG-hez, hogy javíthassa LLM-jét (no nem a nagy nyelvi modelljét, hanem a nagy mosodai modelljét, a Large Laundry Modelt).

Végül arra jutottak, hogy a nagy mennyiségű feltöltés viszonylag ártatlan oka az Asus router firmware-jének hibája lehet. A kezdeti tweet után egy nappal egy újabb bejegyzésben a felhasználó megjegyezte, hogy „pontatlanság lehet az Asus routerében”. Egyelőre úgy tűnik, hogy az adatrejtélyre adott válasz az Asus hibáztatása, amiért téves jelentést adott. Biztos választ soha nem tudunk meg, mindenesetre az inkriminált mosógépet lekapcsolták a wifi-hálózatról, és offline üzemmódban használják.

Az idézett forrás azért azt is megjegyzi, hogy bár a mosógépes eset vicces volt, az intelligens csatlakoztatott eszközök feltörésének súlyos következményei lehetnek, például ha orvosi vagy ipari IoT-eszközöket támadnak meg. Nemrégiben például a gyárakban világszerte használt – és online kapcsolódó – Bosch csavarkulcsokról kiderült, hogy tele vannak sebezhető pontokkal. A kutatók rávilágítottak arra, hogy emiatt az akkumulátoros ipari villáskulcsokat zsarolóprogramok érhetik, például azzal a fenyegetéssel, hogy tömegesen kikapcsolják az eszközöket. De van ennél rosszabb forgatókönyv is: villáskulcsokat akár titokban is át lehetett állítani, hogy azok a dolgok, amelyeket arra használtak, hogy veszélybe sodorják a felhasználókat, például helytelen nyomaték alkalmazásával.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!