szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ellentmondásos trend rajzolódik ki manapság: egyfelől nő az előfizetők száma a zenestreaming-szolgáltatóknál, másfelől újabb lendületet kapott a zenék illetéktelen letöltése, azaz a zenei kalózkodás. És úgy tűnik, mindebben a Google is nyakig benne van.

Meredeken emelkedik a zenék illetéktelen letöltését lehetővé tevő weboldalak száma. A Wired által közzétett adatok szerint tavaly több mint 17 milliárd alkalommal látogattak meg zenei kalózkodással foglalkozó webhelyeket világszerte – 2022-höz képest 13 százalékkal nőtt az ilyesfajta oldallátogatás. Úgy tűnik, a felhasználók ismét az internetet használják kedvenc dalaik illegális letöltésére, és ehhez a YouTube is hozzájárul.

A Gizmodo egy kalózkodással foglalkozó kutatócéget, a Musót idézi. Ez a vállalat arra a következtetésre jutott, hogy a streaming-szolgáltatások, például a Spotify és az Apple Music magasabb, a globális inflációs környezet miatt emelt árai visszaterelik az embereket az illegális letöltések felé. Egyre több fogyasztó használ olyan webhelyeket, amelyek közvetlenül másolják ki a hangot a YouTube-videókból, és letölthető MP3- vagy .wav-fájlokká alakítják azokat.

A Muso által követett zenei kalózkodás nagyjából 40 százaléka a ezekről a „YouTube-to-MP3” oldalakról származik. Az eredeti YouTube-to-MP3 webhely ugyan elhalálozott egy lemezkiadói pert követően, de életre keltek helyette mások. Egy egyszerű Google-keresés több tucat linket eredményez ezekre a webhelyekre, és most messze ez a hangkalózkodás legnépszerűbb formája az interneten.

Érdekes, hogy a YouTube-ot birtokló Google egyenesen ezekre a kalóz oldalakra irányítja a felhasználókat, amelyek viszont több milliárd látogatást generálnak a YouTube-on. A Google ugyan szigorú irányelveket ír elő a szerzői jogok megsértése ellen a szolgáltatási feltételekben, mégis úgy tűnik, hagyja, hogy ezek a zenei kalózoldalak elszabaduljanak.

Apowersoft

„A YouTube számára rendkívül fontos, hogy az alkotók és az előadók megfelelő fizetést kapjanak a tartalmaikért" – mondta Jack Malone, a YouTube szóvivője a Gizmodónak adott nyilatkozatában. Malone azt is megjegyzi, hogy a YouTube fellép ezekkel a zenelopó szolgáltatásokkal szemben, amikor értesítést kap róluk. Egyelőre viszont úgy tűnik, senki sem értesítette a YouTube-ot azokról a linkekről, amelyek a kereső első oldalán jelennek meg, amikor a „YouTube to MP3” kifejezést írja be valaki.

Több mint 20 évvel ezelőtt, 1999-ben jelent meg az illegális fájlcserélő Napster, és az internetet forradalmasította az ingyenes zenei fájlmegosztás. Az illegális tevékenység 2001-ig tartott csak a Napsteren, azonban az oldal öröksége tovább él a YouTube hanganyagait másoló webhelyeken.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!