szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az örök vegyi anyagok környezeti jelenléte globális problémát jelent, amit a szinte mindenhol előforduló szerek egészségkárosító hatása miatt mielőbb kezelni kell. Ebben segíthet egy új fejlesztés.

Az elmúlt években egyre többször lehetett hallani a PFA néven is emlegetett perfluor-alkil anyagokról. Nemrég egy tanulmányban már arra is rámutattak: a világon már sehol sem fogyasztható biztonsággal az esővíz, annyi mérgező anyag van benne.

A PFA-kat közérthetőbben „örök vegyi anyagoknak” is nevezik, mivel rendkívül lassan bomlanak le. Az ember alkotta meg őket, főleg samponok, csomagolóanyagok és sminktermékek összetevőjeként jutnak el környezetünkbe, beleértve a vizet és a levegőt is. Elfogyasztva pedig felhalmozódnak a szervezetben. A PFA-k befolyásolják a termékenységet és a magzati fejlődést, növelik az elhízás és bizonyos ráktípusok (prosztata-, vese- és hererák), valamint a magasabb koleszterinszint kockázatát is.

Ezeket látva nem meglepő, hogy a tudósok is egyre többet foglalkoznak azzal, hogy miként lehetne megszabadulni az anyagoktól. Ezzel kapcsolatban már készült egy-két ígéretes fejlesztés, az elsődleges lépés azonban az lenne, hogy könnyen és gyorsan lehessen detektálni a PFA-k jelenlétét a környezetben.

AFP / NurPhoto / Alain Pitton

A New Jersey-i Technológiai Intézet kutatói a Journal of Hazardous Materials című tudományos lapban mutatták be módszerüket, amellyel az élelmiszerek csomagolóanyagából, valamint a víz- és talajmintákból mindössze három perc alatt kimutathatók a PFA-nyomok.

Hao Chen, a tanulmány vezető szerzője szerint több ezer különböző PFA-vegyület létezik, ám egyelőre nem értjük, hogy ezek milyen mértékben terjednek el a környezetünkben. Ennek oka, hogy a jelenlegi vizsgálati módszerek költségesek és időigényesek, bizonyos esetekben órákba telik, mire a mintát előkészítik és elemzik. Az új fejlesztés azonban percek alatt képes ellenőrizni az ivóvíz, a talaj vagy épp az elfogyasztott termék szennyeződésének mértékét.

A módszer része egy speciális tömegspektrometriai elemzés (PS-MS), ami a mintaanyag molekuláris összetételének elemzésére szolgáló ionizációs technika, és ami tízszer–százszor érzékenyebb, mint az elemzéseknél jelenleg használt folyadékkromatográfia-tömegspektrometria (LC-MS).

Journal of Hazardous Materials

Chen szerint mivel a PFA-k ionizálhatóak és gyorsan detektálhatóak egy nagy felbontású tömegspektrométerrel, az új elemzési módszer pontos képet ad arról, hogy pontosan milyen vegyi anyagok vannak a mintában. Segítségével meg leeht mondani, hogy egymilliárd részecske közül mennyi PFA.

A kutatók szerint akár már egyetlen PFA-részecskét is ki tud mutatni a módszer.

Ez olyan, mintha 20 olimpiai úszómedencényi vízben kellene egyetlen egy cseppet megtalálni.

Rákot okozhatnak a nőknél ezek az örök vegyi anyagok, és egyre több helyen ott vannak

Amerikai kutatók szerint az úgynevezett örök vegyi anyagok kategóriájába sorolt anyagok annyira megzavarhatják a nők hormonműködését, hogy ez rákos megbetegedéshez is vezethet.

A tesztek során alig egy perc alatt ki tudták mutatni az élelmiszerek csomagolóanyagaiból származó különböző PFA-k jelenlétét.

Ezek közé tartozott a mikrohullámú sütőben elkészíthető popcorn, az instant tészták, valamint két globális gyorsétteremlánc csomagolásaiból származó vegyi anyagok.

Az elemzés 11 különböző PFA-molekula nyomait tárta fel, köztük olyan gyakori típusokat, amelyek a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát növelik, és elnyomják az immunrendszert. Ilyen például a perfluoroktánsav (PFOA) és a perfluoroktánszulfonsav (PFOS).

Találtak két baktériumot, melyek megeszik az emberre veszélyes örök vegyi anyagokat

Végre jó hír érkezett az úgynevezett örök vegyi anyagokkal kapcsolatban. Olyan baktériumokat találtak, amelyeknek köszönhetően talán elfelejthető az „örök" jelző.

Emellett a csapat alig két perc leforgása alatt a PFOA jelenlétét mutatta ki a csapvízből. 40 milligramm talajból pedig alig három perc alatt sikerült kimutatni kétféle PFA-t.

A kutatók szerint a fejlesztés nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy csökkenteni lehessen a környezetben a PFA-k szintjét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!