szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igencsak aláígért az OpenAI-vezér által felvázolt összegnek James (Jim) Keller mikroprocesszor-mérnök. Állítása szerint jóval olcsóbban lehetne mesterségesintelligencia-chipeket gyártani annál, mint amit Sam Altman vizionál.

Jim Keller tapasztalatát senki sem vonhatja kétségbe, a mikroprocesszor-mérnök dolgozott az AMD-nél és az Apple-nél is. Részt vett az Athlon és az Apple A4/A5 processzorok tervezésében, és ő volt az AMD K8 mikroarchitektúra vezető tervezője. Éppen ezért nem lehet negálni azon felvetését, amelyet Sam Almanhez, az OpenAI vezérigazgatójához intézett.

A Tom’s Hardware által idézett jelentések szerint Altman azt tervezi, hogy 5–7 billió dollárt gyűjt egy olyan gyári hálózat kiépítésére, amely elegendő chipet állít elő mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásokhoz. Hogy összefüggésbe helyezhessük ezt az összeget, érdemes tudni, hogy az adománygyűjtési célja messze meghaladja a világ félvezetőiparának jelenlegi értékét, amely tavaly 527 milliárd dolláros árbevételt ért el, és 2030-ra tarthat 1 billió dollárnál.

Nem meglepő tehát, hogy az Altman által felvetett összegen sokan elcsodálkoztak. Az Nvidia társtulajdonosa, Jensen Huang például úgy reagált, hogy az MI-processzorok tervezési innovációja sokkal fontosabb, mint a processzorok mennyisége. Jim Keller, aki jelenleg a Tenstorrentnél dolgozik, és MI és HPC processzorokat fejleszt, lényegében ugyanezt állítja.

„Kevesebb, mint 1 billió dollárért meg tudom csinálni" – válaszolt Keller Altman egyik tweetjére, amelyben az OpenAI-vezér az általa eredetileg kiírt 7 billió dolláros összeg egybilliós emelésére utal.

Altman terve, hogy több billió dollárt gyűjt össze ahhoz, hogy elegendő mesterségesintelligencia-processzort építsen valamennyi munkafolyamathoz a feltörekvő MI-cégek számára, roppant ambiciózus. Egyúttal viszont a félvezető-ellátási lánc radikális kiterjesztésével jár, ami az öntödék kapacitástúllépéséhez és e processzorok piaci leértékeléséhez vezethet. Viszont Keller és De ahelyett, hogy több chipet építenének a mesterséges intelligencia számára, a Keller és Huang is úgy véli, inkább kifinomultabbakká kell tenni ezeket a processzorokat, illetve egyszerűsíteni kell az MI-hardver ellátási láncát az MI-szerverek és más eszközök költségeinek csökkentése érdekében.

„Először meg kellene szünteti az árrés halmozását" – írta Keller, utalva arra, hogy az ellátási lánc minden résztvevője hozzáteszi a saját haszonkulcsát, amíg egy terméket a végfelhasználóhoz ér. „Ezután készítsen sokkal gyorsabban chipeket, hogy a hardver illeszkedjen a szoftverhez. Ez nehezebb, de kivitelezhető" – állítja a szakember.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!