Kicsiben gurít igen nagyot: teszten a Xiaomi 14 kompakt csúcsmobil, amelyben Leica kamera dolgozik
Jobb kijelző, továbbfejlesztett kamera, ütősebb processzor, nagyobb aksi és gyorsabb töltés került a Xiaomi új, felsőkategóriás telefonjába. Kipróbáltuk a Xiaomi 14-et, és röviden az abszolút csúcskamerás Xiaomi 14 Ultrát is bemutatjuk.
Az elmúlt években hozzá lehetett szokni ahhoz, hogy a Xiaomi az év elején mindig két új csúcsmobilt dob piacra, egy kisebb méretű alapmodellt és egy „mindent bele” kategóriás Pro készüléket. Az egy éve érkezett Xiaomi 13 és 13 Pro közül idén viszont csak az előbbi kapott utódmodellt, pontosabban a Pro csak és kizárólag Kínában kapható.
Jó hír azonban, hogy 2024-ben egy a Pro fölé belőtt Ultra modell is érkezik hozzánk, most viszont első körben a leginkább a kompakt kivitele révén hódító, a barcelonai MWC 2024-en debütált Xiaomi 14-et mutatjuk be részletesebben.
Kicsi
A Xiaomi 14 lényegében ugyanakkora, mint a Xiaomi 13, és a tömege is csak néhány grammal gyarapodott. A laposra vasalt oldalkeret az eddigiekhez hasonlóan alumíniumból készül, és az IP68-as por- és vízállóság is ugyanúgy biztosított, mint eddig.
A Samsung Galaxy S24-nél és az Apple iPhone 15 Prónál kicsit nagyobb és nehezebb új Xiaomi hozzánk Jade Green színváltozatban érkezett, és a könnyen maszatolódó hátlapja olyan szinten tükröződik, hogy kis túlzással élve akár sminkelni is lehet a segítségével.
A mindössze 1,61 milliméteres vastag kávák által körbeölelt kijelző Gorilla Glass 5 helyett már Gorilla Glass Victus védelmet élvez, ami egyrészt örvendetes tény, másrészt viszont megjegyzendő, hogy ennél azért akad már kettővel újabb védőüveg is.
A bal oldali él teljesen csupasz, a szokásos hangerőállító gombpár és a bekapcsológomb az ellentétes oldalon keresendő. Az infravörös port a felső élről a hátsó kameraszigetre került, így a tévé vagy a légkondi már úgy távirányítható, hogy közben a kijelző felénk néz.
A Dolby Atmos-támogatású sztereó kihangosítás remekül szól, ezenkívül pedig a négy mikrofonról, az eddiginél erősebb vibramotorról, illetve a kijelzőbe integrált gyors és pontos ujjlenyomat-szenzorról is említést kell tennünk. Utóbbi többek közt pulzusmérésre is használható.
Több fényt!
Az OLED képernyőnek egyedül talán csak a 6,36 colos képátlója nem változott (S24: 6,2 col, iPhone 15 Pro: 6,1 col). A nagyobb felbontás miatt a pixelsűrűség 414-ről 460 ppi-re nőtt, ami ugyan még nem a Pro 522-es szintje, de mindenképp megsüvegelendő, és bátran kijelenthetjük, hogy a képminőség egészen kiváló.
A pontszerű csúcsfényerő 1900-ról 3000 nitre nőtt, a hatalmas betekintési szögű képernyő még szikrázó napsütésben is jól látható. A HDR10+ és Dolby Vision-támogatás nem újdonság, az LTPO technológia viszont nagyon is. Utóbbi révén immár 1 és 120 Hz között széles tartományban változhat a frissítési sebesség, ami jó hatást gyakorol a fogyasztásra.
A felemeléssel és/vagy dupla koppintással egyszerűen felébreszthető kijelző vizuális megjelenése részletesen személyre szabható. Természetesen adott az AOD funkció, amely az olcsóbb Redmi telefonoktól eltérően nemcsak rövid ideig lehet aktív, hanem akár tartósan is.
A kijelző középső-felső részébe integrált kamera 32 megapixeles felbontása maradt a régi és sajnos továbbra sem kapunk autofókuszt, most viszont végre sikerült megugrania a Xiaominak a videófelbontás Full HD-ről 4K-ra történő megnövelését, miközben a sebesség is 30-ról 60 képkocka/másodpercre nőtt.
Fotók
A masszív hátsó Leica kamerasziget központi egységének szerencsére nem a felbontását, hanem inkább a szenzorméretét növelték, ami elsősorban rossz fényviszonyok melletti fotózáskor jöhet jól.
A tavalyi Próénál és az Ultrákénál azért még mindig kisebb lapkaméretet az f/1,8-ról f/1,6-ra javult fényerő ellensúlyozza hatásosan, és mivel viszonylag ritkán van szükségünk 50 megapixeles fotókra, alaphelyzetben 12,5 megapixeles binningelt felvételek készülnek.
A még komolyabb Xiaomik állítható rekeszértékét ugyan elbukjuk, azonban a képstabilizátorra és a lézerrel támogatott szupergyors és pontos élességállításra nem lehet panasz. Vibrant módban élénk, Authenticben pedig élethű színvilágú felvételek készíthetők, és a haladó fotósok számára ott a rengeteg manuális beállítással szolgáló Pro üzemmód.
Az ultrawide kamera kicsit még nagyobb látószögű lett, miközben a felbontása 12-ről 50 megapixelre katapultált. A képminőségre ezúttal sem lehet panasz, ellenben kár, hogy ebből a modulból kimaradt az autofókusz.
A változatlanul 3,2x-es optikai nagyításra képes és f/2-es fényerejű, optikai képstabilizátoros zoomkamera az eddigi 10 helyett immár 50 megapixeles felbontású, és mivel 10 centiméter a minimális tárgytávolsága, remek telemakrókat készíthetünk vele. A digitális zoom maximum 60x-os nagyítást tud, ami elmarad az egyes riválisok 100-120x-os produkciójától.
A 8K videófelbontás ismerős lehet az elődből, és sajnos a sebessége nem nőtt 24-ről 30 fps-re. 8K-t csak a főkamera tud, a másik két modul esetében be kell érnünk 4K/60 fps-sel. Információink szerint egyes tesztkészülékek kamerája adott körülmények mellett párásodási jelenséget mutathat, a hozzánk érkezett telefon esetében ilyet a masszív nyúzás ellenére sem tapasztaltunk.
Belsőségek
Az Android 13-ra épült MIUI 14-gyel lezárult egy korszak a gyártó életében, a Xiaomi 14 már az Android 14-re építkező HyperOS első verziójával állt hadrendbe. Az elnevezés enyhén félrevezető, mert földcsuszamlás szerű változások helyett inkább finomhangolt felhasználói felületet kapunk, mely nemcsak ízléses megjelenésű és gyors, hanem egyben könnyen is kezelhető.
Az igen komoly tempó nemcsak a mélyreható optimalizálásnak, hanem a legújabb Snapdragon 8 Gen 3 processzornak is köszönhető, ami a 12 GB RAM-mal és az 512 GB flashmemóriával karöltve hosszú időtállósággal kecsegtet. Lassulásnak, kisebb-nagyobb döccenéseknek nyoma sincs, a Xiaomi 14 minden körülmények mellett villámgyors, de tartós nyúzás során képes érezhetően felmelegedni.
MicroSD bővíthetőség nincs, de nem is nagyon hiányzik. A 7-es wifi a megfelelő routerrel társítva szélvészgyors, csakúgy, mint az 5G mobilnet, a Bluetooth 5.3-ról 5.4-re nőtt verziószáma kisebb fogyasztást, jobb stabilitást és fokozott biztonságot hozott magával.
Végre az USB-t is sikerült felpörgetni, a 3.2-es vezetékes adatátvitel révén a nagyobb állományok is igen tempósan másolhatók át számítógépre.
Az akkumulátor kapacitása 4500-ról 4610 mAh-ra nőtt, ami még nem a Prók szintje, de már erősen közelíti azt, és az 1-1,5 napos üzemidő még komolyabb nyüstölés mellett is hozható. Vezetékes töltés fronton 67-ről 90 W-ra sikerült előrelépni, így egy teljes töltés már csak fél órányi időt vesz igénybe.
Tény, hogy ma már egyes olcsóbb Xiaomi mobilok is tudnak 120 W-ot, a Xiaomi 14-re azonban így sem lehet panasz, hiszen az Apple és a Samsung még mindig csak 20-45 W magasságában botladoznak, és ugyebár a kínai riválisuktól eltérően nem adnak alapáron töltőfejet és szilikontokot.
A vezeték nélküli töltés továbbra is 50 wattos, ez esetben körülbelül háromnegyed óra egy teljes töltés.
Ultradurva
Míg a Xiaomi korábbi Ultra készülékei mifelénk javarészt csak limitáltan, vagy egyáltalán nem voltak elérhetők, a 14 Ultrára az ígéretek szerint hamarosan a magyar vásárlók is könnyen lecsaphatnak.
A későbbiekben általunk is alaposan letesztelendő, külsőleg az elődjére igencsak hasonlító újdonság 6,73 colos kijelzője nagyobb fényerejű lett és jobban ellenáll a külső behatásoknak. A csúcskategóriás Snapdragon 8 Gen 3 chipset ezúttal is adott, a memória 16/512 GB-os – a vezetékkel 90 W-tal, wireless módon 80 W-tal tölthető akkumulátor 5000 mAh kapacitású, szemben a kínai piacos változattal, mely 5300 mAh-s (más különbség nincs).
A négy darab hátoldali kamera 50 megapixeles felbontása, illetve 0,5x-ös, 1x-es, 3,2x-es és 5x-ös nagyítási értékei nem változtak, de rengeteg finomhangolás történt.
A továbbra is 1 colos méretű, de újgenerációs Sony szenzorral szerelt főkamera rekeszértékre nagyobb tartományban, immár f/1,6 és f/4 között állítható, ráadásul most először fokozatmentesen, teljesen szabadon.
Ugyancsak ígéretes az 5x-ös telefotó egység 30 centiméteres közelpontja, az AI támogatású 30x-os ultrazoom, a 8K videófelvevő, illetve a főkamera 4K/120 fps módja.
Konklúzió, árak
A Xiaomi 14 sokkal több egy egyszerű ráncfelvarrásnál, és akár a Xiaomi 13 felhasználókat is készülékcserére ösztönözheti. A barátságosan kompakt kialakítás mellé gyönyörű kijelző, szupergyors processzor, fejlett kamera, korrekt üzemidő és alapáras gyorstöltő jár – néhány apróságot leszámítva nem igazán lehet okunk panaszra.
A március 1-től kapható Xiaomi 14 hivatalos magyarországi listaára 400 ezer forint, és az első körben vásárlók egy 45 ezer forint értékű Xiaomi Instant Photo Printer 1S kompakt fotónyomtatót kapnak ajándékba.
Viszonyításképp, egy éve a 8/256 GB-os Xiaomi 13 390 ezer forinton nyitott. A kicsit kisebb riválisok közül jelenleg a Galaxy S24 8/128 GB-tal 370 ezer, 8/256 GB-tal pedig 400 ezer forintba kerül, az iPhone 15 Prót pedig 500–750 ezer forintos áron jegyzik.
A 610-790 ezer forintos Galaxy S24 Ultra és a 600–800 ezer forintos iPhone 15 Pro Max ellenfelének szánt 16/512 GB-os Xiaomi 14 Ultra árcéduláján 600 ezer forintos összeg szerepel, az új csúcsmobil hazai forgalmazása április elején kezdődik meg.
Mindkét új telefonhoz négy generációnyi Android-frissítést és öt évig rendszeres biztonsági frissítéseket ígér a gyártó.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.