szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hiába a Párizsi Klímaegyezmény, 2016 és 2022 között sok olyan cég növelte a termelését, akik vállalták, hogy csökkentik a kibocsátásukat.

A 2023-as év volt az eddigi legmelegebb a világon, és minden valószínűség szerint a 2024-es évben sem lesz sokkal jobb a helyzet. Bár sok szó esik a globális felmelegedésről, a Carbon Majors legfrissebb jelentése szerint a fosszilis tüzelőanyagot előállító, valamint a cementgyártó cégek azok, amelyek a leginkább rontanak a helyzeten.

A vállalatokat megnevező jelentés a 2016 és 2022 közötti időszakot vizsgálta, és arra jutott, hogy mindösszesen 57 vállalat tehető felelőssé a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy 80 százalékáért. A teljes kibocsátás 38 százalékát a nemzetállamok, 37 százalékát állami vállalatok juttatták a levegőbe, és mindössze a fennmaradó 25 százalékért felelősek magáncégek.

Globális szén-dioxid-kibocsátás a kibácsátók kategóriái szerint (1940-2020). Kék színnel a magáncégek, narancssárgával a nemzetállamok, zölddel az állami vállalatok láthatók.
InfluenceMap

Az Engadget emlékeztet: a Párizsi Klímaegyezményt mintegy 200 fél írta alá, amivel vállalták, hogy csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ehhez képest a jelentésben szereplő 100 állami- és magáncég közül 58 növelte a termelését az azóta eltelt években, ami a kibocsátás mértékét is növelte.

További nem túl jó hír, hogy a szénfogyasztás mértéke nemhogy nem csökkent, de még nőtt is: hét év alatt 8 százalékkal, 8,3 milliárd tonnára, ami rekord mennyiségű szén elhasználását jelenti. A legszennyezőbb vállalatok között ott találni az állami tulajdonú Coal Indiát, az orosz Gazpromot, valamint a szaúdi – szintén állami – Aramaco olajcéget.

Globális szén-dioxid-kibocsátás 1854 és 2022 között
InfluenceMap

Az amerikai Exxon Mobile a legnagyobb szennyező az Egyesült Államokban, globális szinten pedig 1,4 százalékát adja a teljes szén-dioxid-kibocsátásnak.

Megtörténhet az elképzelhetetlen: 5-15 éven belül jégmentessé válhat az Északi-sarkvidék

Megdöbbentő eredményre jutottak amerikai kutatók, amikor az északi-sarki tengeri jéggel kapcsolatban végeztek friss számításokat.

A szakemberek szerint miközben ezek a cégek dollármilliókat költenek a fenntarthatóságukat hangsúlyozó reklámokra, egyre több pénz fektetnek a fosszilis energiahordozók kitermelésébe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!