szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ígéretesnek tűnt a Humane cég Ai PIN nevű, mesterségesintelligencia-alapú viselhető (ruhára rögzíthető) eszköze, melynek fejlesztői az okostelefonok leváltását is emlegetik. Na ez az, amitől, úgy tűnik, egyelőre nem kell tartani.

Nem véletlen, hogy felkapta a techsajtó az Ai Pin nevű viselhető eszköz hírét, ugyanis a kütyüt az Apple két korábbi vezető munkatársa tervezte. Ráadásul nem kevesebbet ígértek, mint hogy az új, MI-vel hajtott eszköz (amely képernyő használata helyett a felhasználó kezére vetíti az információkat) akár az okostelefonokat is kiválthatja. Az Apple Watchnak megfelelő nagyságú eszközben van mikrofon, hangszóró, lézerprojektor és persze különféle érzékelők. Hanggal és kis érintőfelület segítségével vezérelhető. A ruhára mágnesek segítségével lehet rögzíteni. És persze az sem volt mindegy, hogy az eszköz mögött álló startup, a Humane a volt apple-sök miatt több száz millió dolláros befektetést tudott szerezni.

Megérkezett, hivatalos: bemutatták a készüléket, ami leváltaná az okostelefonokat

Hosszú hónapok várakozása után lerántották a leplet az idei év egyik legjobban várt kütyüjéről, a Humane AI Pinről. Az eszköz lelke természetesen a mesterséges intelligencia, de számos érdekes megoldást felvonultat még – például az is egészen egyedi, ahogyan a ruhánkra rögzíthetjük. A készülék ára alacsonyabb, mint várták, egy elkerülhetetlen havi előfizetési díj miatt még így is magasnak mondható.

Az Ai Pint már hónapokkal korábban meg lehetett rendelni, de a megjelenése egyre csak csúszott. Nagyjából most jött el az ideje annak, hogy már jó pár tesztelő közelebbről is kipróbálhatta, és amit találtak, az bizony nagy részben siralmas. Azért voltak pozitívumok is: a Bloomberg jól ismert Apple-szakértője, Mark Gurman például kifejezetten jónak ítélte meg a mesterséges intelligencia (MI) működését, amiről azt mondja, hogy egyenrangú a piacon lévő többi generatív rendszerrel. Külön is kiemelte, hogy az eszköz képes ránézni egy objektumra, majd hangosan leírja azt, ami tényleg hasznos lehet akadálymentesítési okokból, viszont nem sok más miatt, legalábbis a szakember szerint.

Azt pedig kifejezetten negatívumként könyvelte el, hogy az Ai Pin gyakran lassan reagál, és sokszor nem ismeri fel az érintési mozdulatokat. Hiányoznak belőle kulcsfontosságú funkciók, nem fér hozzá harmadik fél alkalmazásaihoz, ráadásul aggasztóan túlmelegszik. Olyan is előfordult, hogy a lézer csak egy halvány, függőleges narancssárga vonalat vetített a tenyerére a zöld felület helyett. A kütyü beállítása is kihívást jelentett számára (holott sokat próbált szakemberről van szó), és néhányszor újra kellett indítania az eszközt, hogy egyáltalán működjenek a dolgok.

The Human Experience

Orders for Ai Pin begin November 16th. Learn more: https://hu.ma.ne/aipin

Az igazán alapvető problémának viszont a vezérlést tartja. A hanggal irányított interfészek nehézkesek és nem igazán hatékonyak (legfeljebb, ha csöndben és egyedül van az ember). A Siri már jóval kiforrottabb, azonban a legtöbb felhasználó nem rajta keresztül működteti az iPhone-ját, mint ahogyan az androidosok sem a Google Asszisztenst használják elsősorban feladataik végrehajtásához. A lézerrel vetített kijelző használatát is kényelmetlennek tartja Gurman, és bár azt elismeri, hogy minden új felület elsajátításához idő kell, ebben az esetben azonban mindez túl soknak tűnik. Ráadásul a lézeres kijelző nem működik jól erős fényviszonyok között, és gyakran nem akkor jelenik meg, amikor kellene.

A neves, 18,5 millió követővel rendelkező Marques Brownlee youtuber még sarkosabb véleményt fogalmaz meg. Elméletben jó ötletnek tartja az Ai Pint, a gyakorlatban viszont a legrosszabb terméknek, ami eddig megfordult a kezében. Brownlee szerint hiába van telefonszáma, nem lehet szinkronizálni egy meglévő okostelefonnal, és ő is problémásnak ítéli a testre szabott alkalmazások hiányát. De a The Verge munkatársa sem volt kíméletesebb, ő azt mondta, hogy több napos tesztelés után az egyetlen dolog, amiben igazán megbízhatott az az volt, hogy az Ai PIN megmondja a pontos időt. Francisco Jeromino, az IDC piackutató cég elemzője pedig azt mondta a BBC-nek, hogy az Ai Pin ugyan nagyon érdekes, azonban a végfelhasználó szempontjából „nincs értelme”.

Visszatérve Mark Gurmanre: szerinte jó okkal mondják egyre többen, hogy a Humane-nek inkább telefonos vagy okosórás alkalmazást kellett volna készítenie. Ezt a 700 dolláros hardvert, (plusz a havi 24 dolláros előfizetést) nem érdemes megvenni. A legjobb esetben is egy extra kiegészítő lehet tech- és MI-fanatikusoknak, akik nem sajnálják rá a pénzt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!