szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fél órával a pitvarfibrilláció bekövetkezte előtt jelezheti a problémát egy új, mesterséges intelligenciára épülő fejlesztés.

Egy kutatás szerint az MI-t ehhez elég pulzusszám-adatokon kiképezni, és máris képes előre megjósolni a szívritmuszavar leggyakoribb formáját. A technológiát a tervek szerint okostelefonokba fogják beépíteni, így képes lesz elemezni az okosórák által szolgáltatott adatokat, és ezek alapján – adott esetben – figyelmeztetni.

A kapcsolódó, a Patterns folyóiratban közölt tanulmányt a Luxemburgi Egyetem kutatói jegyezték, melyben leírják az MI kiképzésének menetét.

Pitvarfibrilláció esetén elengedhetetlen a minél gyorsabb beavatkozás, a szabálytalan szívverés visszaállítása szinuszritmusba. Ehhez különféle beavatkozások lehetnek szükségesek: gyógyszeres kezelés, vagy elektromos kardioverzió egyaránt szükséges lehet.

Orvos otthonra: akkora, mint egy pendrive, de rengeteg egészségi problémát kimutat az új multiszkóp

Multiszkóp – így hivatkozik legújabb termékére a Withings. A BeamO ugyan apró, de nagytudású: számos egészségügyi problémát tud azonosítani. Például még a szív- és tüdőhangot is elemzi.

Ha előre meg lehetne jósolni egy ilyen epizódot, azzal megnyílna a lehetőség a korai beavatkozások előtt, javítva a betegek felépülési esélyeit – írja a New Atlas.

A WARN nevű MI-modellt egy kínai kórház 350 betegétől gyűjtött adatokon képezték ki, így kaphatott képet a különböző állapotokról – legyen szó a normál szinuszritmusról, valamint a pitvarfibrillációt kísérő és megelőző jelenségekről. A modell ezekből merítve tudja mérlegelni a veszély valószínűségét.

A jelek felismerésére a kutatók az úgynevezett R-hullámok közötti intervallum EKG-ról leolvasható változásait (RRI) használták az adatok forrásaként.

Az RRI-intervallum, avagy a pulzusadatok – a két EKG-hullám közötti idő
University of Luxembourg/LCSB

A modell 15 másodperces különbségekkel vett 30 másodperces RRI-mintákat, így kalkulálta ki a pitvarfibrilláció valószínűségét. A 70 fős tesztadatok mellett két, úgynevezett validációs halmaz is volt (33 beteggel).

A WARN, mint kiderült, átlagosan 31 és 33 perccel tudta előre jelezni a pitvarfibrillációt, 83 és 73 százalékos pontosság mellett.

A cél, hogy a megoldás az okostelefonba építve, az okosórából nyert adatokat feldolgozva tudja tájékoztatni a felhasználót arról, hogy rendben van-e a szívritmusa, vagy hamarosan probléma lehet.

Az egyelőre nem ismert, hogy a gyakorlatban mikor vethetik majd be a technológiát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!