szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még vagy már, de nem tudni pontosan, milyen akkumulátora van az Oxford Electric Bell nevű eszköznek, de az biztos, hogy a készülék még mindig működik. 1840 óta zajlik vele a kísérlet.

Az Oxford Electric Bell nyugodt szívvel nevezhető a világ egyik legkülönlegesebb eszközének. A csengő nem a hangjával nyerte el ezt a címet magának – mert az szinte nincs is neki –, hanem az akkumulátorral, ami működteti. Az eszköz idén már 184 éves, a működését segítő akkumulátor azonban még mindig él és virul – és persze energiával látja el a szerkezetet.

Az Oxford Electric Bellt még 1840-ben vásárolta meg az Oxfordi Egyetem fizikusa, Robert Walker, ma pedig az egyetem Clarendon Laboratóriumában található, egy kétrétegű üveglap mögé zárva. Az IFLScience azt írja, részben ennek, részben pedig a feltételezett akkumulátortípusnak köszönhető, hogy az eszköz még ma is működik.

A tartósságának egyik titka az lehet, hogy a csengő működtetése nem igényel sok energiát, így nem is veszik el sok energia. A mozgása során a kisméretű ólomkalapács mindkét haranghoz hozzáér, így a rendszer folyamatosan töltődik és kisül. Robert Taylor, az egyetem fizikusa szerint az egyetlen veszteséget tulajdonképpen a légellenállás jelenti.

A másik magyarázat a működésre az akkumulátor típusa lehet. Bár a szakemberek nem tudják pontosan, hogy miből áll, úgy sejtik, hogy egy Zamboni-akkumulátorral van dolguk. Ez az olasz pap és fizikus Giuseppe Zamboni nevéhez fűződik, aki fém korongokból épített ilyen eszközt.

The World’s Longest Running Battery – and how to make your own.

The Oxford Electric Bell has been ringing for at least 179 years, making it the world’s longest running battery. It was bought by the University of Oxford in 1840, and is still going – although it’s so weak now, you can’t actually hear it.

Zamboni megoldása nagyjából 2000 pár ónfóliából készült korongból állt, amelyeket cink-szulfáttal impregnált papírra ragasztott, a másik oldalát pedig mangán-dioxiddal vonta be. Az oxfordi akkumulátorok esetében a két konstrukciót még egy anyaggal – feltételezhetően kénnel – is lezárták, így leginkább gyertyákra hasonlítanak a tömbök.

Az biztos, hogy ezek nem gyertyák, ám amíg valaki fel nem bontja az eszközt, nem fog kiderülni, hogy mi van benne. Ezzel viszont tönkretenné az egész kísérletet, amiből kiderülne, végül mennyi ideig működőképes a szerkezet.

Taylor szerint nem tudni, pontosan mikor fog lemerülni az akkumulátor, de az biztos, hogy ez egyszer bekövetkezik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!