szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

52 százalék – az esetek ekkora hányadában ad helytelen választ a ChatGPT a programozással kapcsolatos kérdésekben, derül ki egy új kutatásból.

A különböző mesterségesintelligencia-chatbotok fejlesztői gyakran emelik ki a programozási képességeket, a Google Gemini és az OpenAI ChatGPT esetében is szó esik a kódolásról a bemutatásukban. Bár többnyire azt is hangsúlyozzák, hogy érdemes körültekintéssel használni a generált kódot, egy új kutatás szerint ezt nem érdemes, hanem erősen ajánlott megtenni.

A kutatásban a Stack Overflow nevű, programozással kapcsolatos kérdéseket és válaszokat tartalmazó oldalról gyűjtöttek össze 517 kérdést az amerikai Purdue Egyetem szakemberei – majd táplálták be azokat a ChatGPT-nek.

Azt valószínűleg mindenki sejti, hogy nem tökéletes a mesterséges intelligencia, de az eredmény egyenesen lesújtó: a kódolással kapcsolatos kérdések 52 százaléka tartalmazott helytelen információt, míg 77 százalékban nyújtotta túl a mondandóját az emberekhez képest – összegez a Futurism.

Egy gép többet mond ezer sornál: 15 hasznos app programozáshoz, csinálja akár hobbiból, akár munkaként

A mesterséges intelligencián alapuló eszközök azoknak is segíthetnek belépni a programozás világába, akik nem profi szinten űzik, vagy csak most kezdtek el vele foglalkozni – akár kényszerűségből, akár hobbiból.

A programozókat is vizsgálták; mint kiderült, 35 százalékuk mindezek ellenére is előnyben részesítette a ChatGPT válaszait – 39 százalékuk pedig nem is észlelte az MI hibáit.

A kutatók szerint az lehet az ok, hogy az MI-chatbotok udvariasak, és artikuláltan kommunikálnak. Összességében: meggyőzőbbnek tűnnek a válaszai, így a programozók is kevésbé óvatosak, így könnyebben siklanak át a hibák felett.

Természetesen a hibák száma nagyban függhet a használt mesterséges intelligenciától, valamint a mögötte álló nyelvi modelltől is – az viszont biztos, hogy a programozásban, mint minden más témában is, érdemes kritikusan kezelni a mesterséges intelligencia válaszait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!