szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Jobb, ha odafigyel, mennyit áll a napon egy műanyagpalack: ha sokat, egy új tanulmány szerint veszélyes anyagok oldódhatnak a benne tárolt folyadékba.

Az közismert, hogy a műanyagpalackok milyen veszélyt jelent a környezetre, ha kommunális hulladékként végzi, vagy egyszerűen csak eldobják valahol. A műanyag ugyanis nagyon lassan bomlik le, és közben is súlyosan szennyezi a környezetét, legyen az szárazföld vagy víz.

Egy friss kutatás azonban újabb aggasztó megállapítást tett, a műanyagpalackok ugyanis már akkor is veszélyes, mérgező vegyi anyagokat bocsáthatnak ki, amikor használják őket – ehhez csak a napon kell hagyni őket.

A kapcsolódó vizsgálatokat a kínai Jinan Egyetem környezetszennyezéssel és egészséggel foglalkozó laboratóriuma végezte. Megállapításaikat az Eco-Environment & Health folyóiratban publikálták.

A szóban forgó anyagok az úgynevezett illékony szerves vegyületek (VOC) – ezek többnyire szobahőmérsékleten elpárolognak, és ott vannak a festékekben, tisztítószerekben, üzemanyagokban és oldószerekben is, sok más egyéb mellett.

AFP / Fred Tanneau

Megtalálhatók a műanyagokban is, a palackokban és az ételek csomagolásában egyaránt. A VOC-anyagok közül sok ártalmatlan, néhány azonban rövid- vagy hosszútávú hatással lehet az egészségre.

A kínai kutatók által jegyzett tanulmány arra világít rá, hogy a sokáig a napon hagyott vizespalackokból is kioldódhat néhány illékony szerves vegyület, egyenesen az abban tárolt folyadékba.

Öröm az ürömben, hogy a jelek szerint nem bocsátanak ki jelentős mennyiségű vegyszert a palackok, ám mivel alkánok, alkének, savak és aldehidek is a folyadékba kerülhetnek, a szakemberek szerint érdemes ezt a problémát szem előtt tartani, ha valahol sokáig lehet napfénynek kitéve egy vizespalack.

50 forintos palack került a kosaramba, mit kezdjek vele?! Videón magyarázzuk el

Év elejétől működik az 50 forintos palackok – hivatalos néven egyutas italos palackok – kötelező visszaváltási rendszere. Pár hete már meg is vásárolhatjuk az elsőket, amiken ott virít a „Vigyél vissza! 50 Ft” feliratú logó. Ezt a díjat vásárláskor ki kell fizetnünk, de visszakapjuk, ha a kiürült palackot visszavisszük, és bedobjuk az automatákba.

A kutatók a BGR összegzése szerint megjegyzik: a folyamat hátterében a fotodegradáció állhat, melynek során a műanyag nem a hő, hanem a napfény hatására kezd el bomlani.

A palackokból kioldódó veszélyes anyagok problémájára már több korábbi tanulmány is rámutatott, de jelen esetben viszonylag egyszerű a védekezés: nem szabad hosszú időn át a tűző napon hagyni a vizespalackot, így meggátolható, hogy az egészségre káros anyagok oldódjanak ki a vízbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!