Van egy új lehetőség a YouTube-on, de ha használnia kell, már kész a baj
Mostantól panaszt nyújthat be a YouTube-nak, ha úgy érzi, visszaéltek a képmásával, és egy mesterséges intelligenciával generált deepfake-videóban szerepel az arca vagy a hangja. Van azonban néhány kritérium.
HVG
Leszámolna a YouTube a mesterséges intelligenciával létrehozott, úgynevezett deepfake-tartalmakkal, melyeken akár az ön arcát is rá tudják illeszteni bárki testére, de akár a hangját is képesek utánozni. A platform már egy ideje megköveteli a tartalomgyártóktól, hogy jelöljék meg a videóknál, ha azok valósághűnek tűnnek, de valójának vannak benne MI-generált részek is.
Most egy újabb lehetőséggel bővül a YouTube eszköztára az ilyen tartalmak kiszűrésére, ugyanis ezentúl ön is bejelentheti, ha szembejön egy deepfake videó, melyben az arca vagy hangja köszön vissza – de nem adta a beleegyezését ehhez.
A YouTube egy új támogatási oldalon magyarázza, milyen tényezőket vesz figyelembe, amikor elbírálja a panaszt – szúrta ki a TechCrunch. Ezek a következők:
a tartalom módosított vagy szintetikus-e,
a tartalom módosítottként vagy szintetikusként jelenik-e meg a nézők számára,
a személy egyedileg azonosítható-e,
a tartalom valósághű-e,
a tartalomban szerepel-e paródia, szatíra, vagy megtestesít-e közérdeket,
a tartalomban szerepel-e közszereplő vagy ismert személy kényes jellegű viselkedéssel (például bűncselekmény, erőszak, illetve termék vagy politikai jelölt támogatása).
A panaszt az alábbi oldalon lehet benyújtani. Fontos, hogy ezt csak az érintett maga végezheti el, senki más – még családtag sem. Kivételt csak néhány eset jelent, például az, ha a sértettnek nincs hozzáférése az internethez, sebezhető személy, vagy már elhunyt az illető.
Egy hangfelvétel köré csak egy állóképet kell mellékelni a Google új modelljének, a Vloggernek, és az el is készíti a videót, melyen úgy tűnik, mintha az adott személy tényleg beszélne.
Az is fontos, hogy valóban hasonlítania kell a videóban szereplő személynek önre, méghozzá egyértelműen. A videó feltöltőjének 48 órája lesz, hogy eleget tegyen a panasznak, avagy úgy módosítsa a tartalmat, hogy az ne sértse a benyújtó jogait.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.