szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hamarosan már nem lesz kötelező az Európai Unióban az Apple Pay használata, amikor a mobiljával fizetne egy boltban: jöhetnek a külső szolgáltatók, melyek teljes értékű mobilfizetési megoldásokat kínálhatnak az almás mobilokon.

Végre pont került az Apple és az Európai Unió csatározására: a 2020 óta tartó kardcsörtetés eredménye egy megállapodás, melynek értelmében az Apple kötelezettséget vállalt arra, hogy a külső fejlesztők számára is megnyitja az NFC-technológiát az iPhone-okban – közölte szerdán az Európai Bizottság.

Ez a mobilfizetést érinti, mely eddig kizárólag az Apple Pay szolgáltatással volt lehetséges – ez a monopólium szűnik most meg, így a fejlesztők maguk is készíthetnek az NFC-chipet használó mobilfizetési szolgáltatást az iPhone-okra. Emellett olyan iOS-funkciókhoz is hozzáférhetnek, mint a biometrikus azonosítás (Face- vagy Touch ID), vagy a bekapcsológomb dupla kattintására történő előhívás.

Röviden: egy független fejlesztő is készíthet egy, az Apple Pay-hez hasonló programot, mely tudja azt, amit az eddigi beépített szolgáltatás. Ráadásul alapértelmezetté is lehet tenni a külső fejlesztésű programot.

Kiderült, hogyan borult az Apple magyarországi rendszere

“Az ügyfelet vajmi kevéssé érdekli, ki követte el a bakit, azt látja csak, hogy jogosulatlan tranzakciók folynak a bankszámláján, amelyek miatt esetenként mínuszba fordult az egyenlege. Ráadásul a hónap végén! És ki a hibás ezért? Természetesen a bank!”

Az Apple ezzel egy, a globális éves forgalmának akár 10 százalékát kivető trösztellenes bírságot is megúszott, ami akár a 40 milliárd dollárt is elérhette volna.

Az Engadget felidézi: az EU még 2020-ban indított monopóliumellenes vizsgálatot az Apple ellen, mert felmerült, hogy az Apple Pay szembemegy az uniós versenyszabályokkal. Két évvel később az EU arra az előzetes megállapításra jutott, hogy az Apple visszaélt a piaci erőfölényével – 2024 végén pedig már maga az iPhone-gyártó ajánlotta fel, hogy megnyitja az NFC-s fizetést a riválisok előtt.

Hogy mikor történhet meg az iOS megnyitása, az egyelőre nem ismert, de a kötelezettségvállalás (jelen állás szerint) 10 évig lesz érvényben, és az EU mellett az Európai Gazdasági Térség országaira is vonatkozik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!