Augusztusig az űrben ragadhat a Boeing problémás űrhajója, a Starliner
A polgári repülés mellett a Starliner űrhajójával kapcsolatban is problémákkal kell szembenéznie a Boeingnek: a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) dokkolt űrhajójuk ugyanis hónapokkal később indulhat csak vissza a Földre, mint tervezték.
HVG
Jelen állás szerint leghamarabb augusztus közepén térhet vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról Sunita Williams és Butch Wilmore, a NASA két űrhajósa – írja a The Guardian.
Az asztronauták kényszerből nyaralnak az ISS-en: az őket az űrbe juttató Boeing Starliner technikai problémáin ugyanis még mindig dolgoznak a mérnökök. Azokon, amelyek miatt az eredetileg tervezett júniusi időpontban nem tudott visszaindulni az űrhajó.
A Starlinert úgy indították el június 5-én a Nemzetközi Űrállomás felé, hogy már előtte tudták a szakemberek: szivárog belőle a hélium. Az űrhajó, bár épségben megérkezett az ISS-re, a problémákat is magával vitte: szelepmeghibásodás, illetve további héliumszivárgás is jelentkezett, ahogyan a manőverező hajtóművekből is több leállt – a korábbi hírek szerint egyet leszámítva ezeket sikerült újraindítani.
Hogy ezek tükrében mikor térhet vissza a Starliner, az már eddig is homályos volt, szerdán azonban a NASA közölte: még mindig teszteket végeznek, hogy az űrhajó az elvárható módon működjön. Steve Stich, az amerikai űrhivatal kereskedelmi legénységi programjának vezetője megjegyezte: az ISS készletei és erőforrásai elegendők ahhoz, hogy kiszolgálják a Starlinerrel érkezett két űrhajóst is – senki nincs veszélyben.
A szkafandert érintő „kényelmetlenség” miatt nem történt meg egy csütörtökre időzített űrséta az ISS-en. Egyelőre nem tudni, ez az űrállomáshoz dokkolt Boeing Starliner visszaindulására hatással lesz-e.
A NASA és a Boeing szakemberei az új-mexikói sivatagban végeznek teszteket az amerikai űrhivatal tesztlétesítményében. Itt a Starliner tolóhajtóműveinek replikáit tesztelik, és a szivárgó héliumra is keresik a megoldást. Steve Stich elmondása szerint utóbbi problémát már a héten orvosolhatják.
A Boeing CST-100 Starliner űrhajójának fejlesztése több évet csúszott. Az első, legénység nélküli tesztrepülést már 2019-ben tervezték, amikor különböző hibák miatt elhalasztották, és csak 2022-ben történhetett meg. A legénységgel végzett tesztrepülést különböző rendellenességek miatt szintén többször elhalasztották az elmúlt hónapokban, és csak június 5-én történt meg.
A Boeing a polgári repülés terén is válságát éli, erről ide kattintva olvashat bővebben.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.