szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Új, a gyógyszerek pontos célba juttatását segítő gyógyszerszállító közeget fejlesztettek svájci kutatók – segítségükkel közvetlenül oda lehet eljuttatni a gyógyszert, ahol arra épp szükség van.

Mint a BGR kifejti: jelenleg az orvosok jellemzően a kezelésekhez nagyobb adag gyógyszert írnak fel, mint ami szükséges lenne. Ennek oka, hogy az adott készítménynek – legyen az vakcina vagy szájon át bevehető gyógyszer – adott esetben végig kell jutnia a szervezeten, míg elér oda, ahol épp szükség van rá. Ahogy végighalad a gyógyszer a véráramon, egy része elvész, vagy más testrészek szívják fel; ezt számításba kell venni a kezelések során.

Itt jöhet a képbe a svájci tudósok fejlesztése: azok a szálak („thread”), melyek hasonlítanak egy textília szálaihoz. A segítségükkel kisebb dózis is elég lehet a gyógyszerekből, valamint a többi testrészt érintő károsodások, és a nemkívánatos mellékhatások is elkerülhetők lehetnek. Ráadásul szinte bármilyen gyógyszerrel alkalmazható – derül ki a Polymer folyóiratban megjelent publikációból.

Itt a forradalmi eszköz, ami szinte teljesen szükségtelenné teheti az állatkísérleteket a gyógyszerfejlesztésben

Gyorsabbá, olcsóbbá és állatkísérlet-mentessé teheti a gyógyszerkutatást egy új műanyag eszköz, ami több emberi szervet is képes utánozni.

A szálakat az olvadék-fonás (melt spinning) nevű eljárással állítják elő – ha a kívánt gyógyszer nem hőérzékeny, rögtön a folyamat során lehet hozzáadni. Azon a hőmérsékleten, melyen a biológiai úton lebomló polimerszál a leghajlékonyabb. Ha azonban a készítmény nem hőálló, egy speciális eljárással később is hozzáadható a gyógyszerszállító szálhoz.

Ezután a gyógyszerszállító anyag hozzáadható a testhez. Ha a gyógyszermolekulák kisebbek, a szál porózus falain át szóródhatnak szét – ám ha nagyobbak, a gyógyszerhordozó szálak nyitott végein keresztül juthat ki a készítmény.

Bármelyikről is van szó, a hatóanyag lényegesen gyorsabban szabadul fel, ráadásul sokkal célzottabban is. Végül a szál, mivel biológiailag lebomló polimerből van, egyszerűen feloldódik.

A fejlesztés tehát fontos előrelépés lehet a gyógyszerek alkalmazása terén, az azonban egyelőre nem ismert, hogy mikor vethetik be élesben, vagy kezdik el érdemben vizsgálni az alkalmazását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!