szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Elon Musk az év végéig 6–9 emberbe szeretné beültetni a Neuralink fejlesztette chipet, amivel az agy hullámait lehet kiolvasni. A második betegen a jövő héten végezhetik el a beavatkozást.

Még 2024 januárjában derült ki, hogy megkapta az első ember a Neuralink agyba ültethető chipjét. A beavatkozás jól sikerült: Nolan Arbaugh, aki 21 évesen nyaktól lefelé lebénult, játszani és sakkozni is tud a számítógépén az eszköz használatával. Májusban azonban kiderült, akadt némi probléma a chippel, annak szálai ugyanis elkezdtek visszahúzódni, ami rontja az eszköz kommunikációját.

A Neuralink emiatt olyan módosításokat hajtott végre, amelyek javították az implantátum és Arbaugh neuronjai közötti kapcsolatot. Elon Musk most az X-en egy élő közvetítés során jelentette be, hogy a jövő héten sor kerül a második beteg műtétjére is.

Musk arról is beszélt, hogy a chip vezetékei többé-kevésbé stabilan rögzültek az agyszövetben, ami kulcsfontosságú a hosszú távú biztonságos használat szempontjából.

A kockázatok minimalizálása érdekében a Neuralink változtat a műtéti eljáráson. Ezek közé tartozik a koponya finom formálása, hogy illeszkedjen a chiphez, valamint a vér szén-dioxid-szintjének stabilizálása a műtét során. Matthew MacDougall, a Neuralink vezető idegsebésze szerint az előbbi lépés biztosítja azt, hogy a szálak ne feszüljenek, így ne mozduljanak el a helyükről.

A cég egysége 1000 apró vezetéket használ, hogy kiolvassa az agyból érkező jeleket. A készüléket vezeték nélküli töltéssel lehet feltölteni.

Bár egyelőre csak a második műtétet hajtja végre a Neuralink, Elon Musk célja, hogy az év végére már 6–9 emberben legyen ott a chip.

Eközben a francia Inclusive Brains nevű cég konkurenciaként jelent meg a piacon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!