szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Létezik megoldás arra, hogy maradhassanak a németországi mobilhálózatokon a Huawei eszközei azután is, hogy az amerikai keringőre felhívásra végül igent mondó német kormányzat kitiltaná a berendezéseket.

Öt éven belül ki kell vezetniük a németországi mobilszolgáltatóknak hálózataikból a kínai technológiákat. A német kormány az eredetileg az amerikai vezetés által felvetett nemzetbiztonsági okokra hivatkozik – ahhoz hasonlóan azonban bizonyítékok tálalása nélkül. Peking szerint ilyen bizonyítékkal nem is fognak tudni előállni, ugyanis nem létező veszélyről van szó.

Az ügyben közleményt juttatott el szerkesztőségünkbe a Huawei magyarországi képviselete. Mint írják, az elmúlt húsz évben „a Huawei innovatív, biztonságos és megbízható távközlési berendezések szállítójává vált a német piacon”. A vállalat közölte: továbbra is „konstruktívan és nyíltan” működik együtt az ügyfelekkel és partnerekkel, előmozdítják a kiberbiztonság javítását és fejlődését, valamint a mobilhálózatok kiépítését és a digitalizációt Németországban. „A döntés következményeit felmérjük, és fenntartjuk a jogot az észrevételek megtételére” – zárul a kommüniké.

Elméletileg az sem kizárt, hogy a Huawei eszközei végül mégiscsak maradhatnak Németországban. A Light Reading azt írja, a német kormány hajlandó lenne belemenni, hogy a Huawei hálózati eszközei továbbra is az országban működő mobilszolgáltatók ökoszisztémájának részei maradjanak, ha a kínai cég engedélyezi, hogy hálózatkezelő szoftvert más cégek írják meg a készülékekre.

Hiába a szankciók, a Huawei Európában még mindig fontos szereplője az 5G-hálózatok kiépítésének

A német 5G-hálózatnak például az 59 százalékát üzemelteti a Huawei – ezzel a figyelemre méltó adattal szolgál egy friss tanulmány, melyet a brüsszeli Politico ismertet. Magyarországon 53 százalék az arány.

Ezt kivitelezni nem egyszerű feladat. Az eszköz és a szoftver egy egységként érkeznek, és bár nem lehetetlen, hogy egy harmadik frissítse és vezérelje a Huawei RAN-ját (rádiós távközlési hálózat, radio access network), ehhez a kínai cégnek meg kell nyitnia a technológiáját, hogy mások is belelássanak. Ez növelné a versenyt a piacon, a Huawei azonban az ötletet a kezdetektől fogva elutasítja.

Mégis, ha a vállalat nem akarja, hogy teljesen kitiltsák az eszközeit az országból, akkor a szoftvercsere jó megoldást jelenthet. A lap azt írja, iparági források szerint a hálózatra fordított összegek elenyésző részét jelentik a RAN-ek, így a fenti kompromisszum minden valószínűség szerint még pénzügyileg sem vágná a földhöz a Huaweit.

A lap szerint a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a RAN-programokat maguk a mobilszolgáltatók készítik el, a Deutsche Telekom például már fejleszti is a saját menedzsmentszoftverét.

Bár még rengeteg a kérdőjel a RAN-cserével kapcsolatban, ha beválik, a német példa az egész világ számára sablon lehet, ahol a kormányok nemzetbiztonsági kockázatot látnak a Huaweiben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!