szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Keveseknek adatik meg, hogy viselhessék a Vision Prót, az Apple kevertvalóság-szemüvegét. Az eszköz ugyanis drága, ráadásul nem mindegy, mire is használják. Azonban Tim Cooknak, az Apple első emberének ezek közül egyik sem jelenthet problémát.

Ha valaki haszontalan kütyünek érzi az Apple kevertvalóság-szemüvegét, a Vision Prót, annak érdemes meghallgatni Tim Cookot, az Apple vezérigazgatóját, aki a Sun című lapnak adott exkluzív interjúban elmondta, hogy minden egyes nap használja a „térbeli számítástechnikai” szemüveget. Az interjú apropója az volt, hogy a Vision Pro számos országban, többek között az Egyesült Királyságban, Kanadában, Franciaországban, Németországban és Ausztráliában is elérhetővé vált a napokban.

Tim Cook a világ legfejlettebb személyi elektronikai eszközének tartja a Vision Prót. Az eszköz által megvalósított térbeli számítástechnika lehetővé teszi, hogy közvetlenül a fizikai térben lehessen látni és hallani a digitális tartalmakat, sőt kölcsönhatásba is lehessen lépni ezekkel. Így olyan dolgok is megtehetők, amelyek más technológiával sosem. A headset számítógéppé varázsolja a világot, lebegő alkalmazásokkal körülvéve a felhasználót. De ez mégsem tiszta virtuális valóság, ugyanis továbbra is látható a világ a szemüveg körül, kivéve, ha egy tárcsa elforgatásával akarattal kizárják azt.

A valóság és a számítógépes grafika keverése olyan élményt nyújthat, amelyre egyetlen eddigi Apple-eszköz sem képes
Apple

De mire használja Cook a szemüveget? Az interjúban elárulta, hogy legutóbb Ted Lasso harmadik évadának nézéséhez használta a headsetet, de persze más Apple TV+ tartalmakat is néz a szemüvegén. Külön is kiemelte, hogy igen kedvező számára, hogy olyan pozícióban nézi a filmet, ahogyan csak szeretné, beleértve a háton fekvést és a képernyő „plafonra helyezését”. No meg persze ott van pozitívumként az óriási virtuális kijelző, amit Cook hihetetlen élményként emleget. Különösen jó lehet a headset a sportrajongók számára. „Olyan, mintha a pályán lennél, szemtől szemben a játékosokkal” – véli az Apple-vezér.

Cook elmondta azt is, hogy sokkal hatékonyabbnak érzi a többfeladatos munkavégzést a Vision Prón, mivel az eszköz több ablakot is támogat, amelyek a viselő fizikai terében helyezhetők el. A headset, illetve a virtuális képernyő a helyigényt is csökkenti Cook szerint. Még egy példát is említ: mozivá lehet varázsolni a repülőgép ülését a Vision Próval – próbáljon csak meg egy síkképernyőt vinni a repülőre – teszi még hozzá viccesen. Az interjúban megemlítette még a térbeli fotók és videók megtekintésének élményét, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy újra éljék az emlékeket. Ez egyeseknek akár felkavaró is lehet.

A Vision Pro élményét nehéz megmagyarázni, hiszen nem egyszerű 2D-ben megmutatni, milyen lesz a 3D-s élmény – mondta még Cook. Ugyanakkor úgy véli, hogy ha valaki tud iPhone-t használni, akkor nagyon könnyen megbarátkozhat a Vision Pro használatával is. A headsetben található szemkövetés ugyanis lehetővé teszi, hogy ránézzen egy alkalmazásra, majd az ujjait összeszorítva nyissa meg azt. Az egyszerű kézmozdulatok pedig lehetővé teszik az ablakok átrendezését és a virtuális weboldalak görgetését olyan könnyedséggel, mintha valaki évek óta ezt csinálná. Cook szerint azért, mert tulajdonképpen évek óta ezt csináljuk. Úgy működik az egész, mint az elménk. „A gesztusokat olyan könnyű megtanulni, hogy nincs tanulási görbe.”

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!