szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Szabadalombitorlás vádjával perelte be a Huawei a tajvani chipgyártó-óriás MediaTeket, és bár a konkrét szabadalmak nem ismertek, egyáltalán nem meglepő a kínai vállalat lépése.

A MediaTek a világ egyik legnagyobb, okostelefonokhoz és egyéb fogyasztói elektronikai cikkekhez készülő alkalmazás-processzorok szállítója. A Counterpoint Research adatai szerint az első negyedévben az okostelefon-processzorok vezető szállítója lett, megelőzve a Qualcommot és az Apple-t. Ügyfelei között megtalálható az Amazon, a Samsung, az Oppo, a Sony, a Vivo és a Xiaomi, sőt korábban a Huawei készülékeihez is szállított áramköröket.

Úgy tűnik, ez utóbbi céggel megromlott a kapcsolata, ugyanis – a Nikkei Asia beszámolója szerint – a Huawei beperelte szabadalombitorlásért. A Huawei egy kínai kerületi bírósághoz nyújtotta be a keresetet. A MediaTek a tajvani tőzsdéhez benyújtott jelentésében megerősítette az esetet, és közölte, hogy ennek nincs jelentős hatása az üzletére, de ennél többet nem kíván nyilatkozni az ügyben. Azt, hogy milyen szabadalmakról van szó, egyelőre egyik vállalat sem fedte fel.

A lépés egyáltalán nem meglepő, ugyanis a Huawei esetében nem először történik ilyen, a vállalat szereti licensz- és jogdíjak beszedésével növelni a bevételeit, válaszul az egyre szigorúbb amerikai szankciókra. A Nikkei forrásai szerint a Huawei kutatás-fejlesztési költségvetését erősítené, azaz a folyamatban lévő kutatásait, fejlesztéseit finanszírozza a jogdíjakból. És van is mire számítania. Bár nem hozza nyilvánosságra licencbevételét, de köztudott, hogy az iparág egyik legnagyobb szabadalomtulajdonosa, és 2022-ben 560 millió dollár jogdíjakat halmozott fel. A múlt év végéig a vállalat 140 ezer globális szabadalommal rendelkezett, mintegy 200 licenc- és keresztlicenc szerződéssel, köztük az Ericssonnal kötött globális szabadalmi licencszerződéssel, amely kiterjed a 3G, 4G és 5G hálózati infrastruktúrára és fogyasztói eszközökre, valamint licencszerződése van az Amazonnal, amely megoldotta a kettejük közötti függőben lévő peres eljárást. A 2023-ban kötött további licenszmegállapodások között szerepel a Xiaomi, a Sharp és a Vivo is.

A Huawei számára nem újdonság, hogy bírósághoz fordul a jogdíjak beszedése érdekében. 2014-ben a T-Mobile-t, 2016-ban a Samsungot, 2020-ban pedig a Verizont perelte be mobilkapcsolati szabadalmak miatt. 2022-ben beperelte az Amazont és a Netgeart a Wi-Fi 6 és Wi-Fi 5 szabványokhoz kapcsolódó szabadalma miatt. Ugyanabban az évben beperelte a Stellantist is, hogy jogdíjakat szedjen be szabadalmainak olyan autókban való használatáért, mint a Citroen, a Fiat, a Peugeot és az Opel – emlékeztet a Tom’s Hardware.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!