A dán Again nevű cég egy ipari szennyvíztisztítónál felállított bioreaktora naponta 1 tonna szén-dioxidot alakít át acetáttá, amit aztán más iparágak használhatnak fel.
Bár 2030-ra karbonsemleges szeretne lenni a Google, 2020 óta minden évben növekedik a cég károsanyag-kibocsátása, nem is beszélve a szerverek hűtéséhez szükséges vízfogyasztásról. Ezek alapján nem meglepő, hogy a Google keresi azokat a lehetőségeket, amelyek valamilyen módon segítenek mérsékelni a szén-dioxid-kibocsátást, vagy kivonni a légkörből azt, ami már oda került.
A technológiai óriás ennek fényében most egy dán startup-cégbe fektetett be. Az Again nevű vállalat a Google Venturestől és a berlini székhelyű HV Capitaltól 43 millió dolláros, vagyis nagyjából 15,3 milliárd forintos befektetést kapott. A cég az ipar által kibocsátott szén-dioxidot fogja be, hidrogénnel vegyíti, majd a kapott anyagot ősi baktériumoknak adja, amelyek feldolgozzák azt. Ezek a feldolgozás során a szén-dioxidot az ipar által is hasznosítható vegyületekké, például acetáttá alakítják át. Ez egy olyan alapanyag, amit a műanyagoktól kezdve a kozmetikumokon át a festékekig mindenhez lehet hasznosítani.
A vállalat azt állítja, hogy a módszerrel akár 80 százalékkal is csökkenteni lehet a vegyszergyártás során keletkező szén-dioxid kibocsátását.
A vegyipar a globális üvegházhatásúgáz-kibocsátásának 4 százalékáért felelős, így az Again technológiája jelentős mértékben csökkentheti ezt. A vállalatnak Dániában már van egy gyára, ahol naponta akár 1 tonna szén-dioxidot is képes acetáttá alakítani. A létesítmény egy ipari szennyvíztisztító telepen található, amely nagy mennyiségű üvegházhatású gázt termel.
A mostani befektetéssel Európa számos pontján állítja fel a cég a bioreaktorát – számolt be róla a The Next Web.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.