szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kínai kormány keze nyoma is érezhető a Kling nevű mesterséges intelligencia működésén, a szabályozása azonban egy kiskapuval kijátszható.

A pekingi székhelyű Kuaishou nevű cég az év elején tette elérhetővé a Kling nevű mesterséges intelligenciáját (MI) azoknak, akik kínai telefonszámmal rendelkeznek. A vállalat nemrég úgy döntött, hogy a szélesebb közönség számára is hozzáférést ad a rendszerhez, így bárki, aki hajlandó megadni az e-mail címét, 5 másodperces videókat készíttethet az MI-vel. Úgy tűnik azonban, hogy nem hajlandó akármilyen témában elvégezni a generálást.

A TechCrunch beszámolója szerint a rendszer látszólag azt teszi, amit ígér: HD felbontású videókat hoz létre a megadott prompt alapján, 1-2 perc leforgása alatt. A Kling egész pontosan működik, az eredmény nem sokban tér el attól, amit a felhasználó a leírtak alapján látni szeretne. Emellett látszólag érti a fizikát, a rendszer ugyanis falevelek susogását vagy a víz csobogását is képes létrehozni.

Kuaishou

Ha azonban politikáról van szó, a Kling meglepően értetlennek tűnik. Nem specifikus hibaüzeneteket ad vissza az olyan utasítások után, mint például

  • demokrácia Kínában,
  • Tiananmen téri tiltakozások, vagy
  • Hszi Csin-ping kínai elnök az utcán sétál.

Persze utóbbi esetében talán a cenzúra egy fokkal biztosabb megoldás, mint attól tartani, hogy a rendszer a kínai elnök helyett véletlenül Micimackót sétáltatja meg az utcán.

A TechCrunch szerint a szűrés valószínűleg a prompt szintjén történik meg, a rendszer ugyanis gond nélkül legenerálja az adott tartalmat akkor, ha nincs benne megemlítve például Hszi Csin-ping neve, de a csatolt képen ő látható. A furcsa kettősség minden bizonnyal a kínai kormány politikai nyomását tükrözi.

No Title

No Description

A Financial Times nemrég arról írt, hogy a legfőbb kínai szabályozóhatóság (CAC) folyamatosan teszteli, a mesterséges intelligenciák mennyire tükrözik válaszaikban a szocialista értékeket. A CAC állítólag egy tiltólistát is összeállított már, hogy mely forrásokból tilos dolgoznia az MI-nek.

A lap szerint mindez lassíthatja az MI fejlődését Kínában, a fejlesztőknek ugyanis rengeteg időt és energiát kell fektetniük abba, hogy a mesterséges intelligencia politikailag megfelelő válaszokat adjon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!