szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Emberként büszkék vagyunk az emlékezetünkre, azonban a jó memóriával egyáltalán nem vagyunk egyedül. Egészen meglepő adalékkal szolgáltak ehhez brit kutatók, kiderítették ugyanis, hogy az oktondinak tartott kis madárkák, a cinkéknek is meglepően éles a memóriájuk.

Az epizodikus emlékezetnek (vagy más szóval esemény-emlékezetnek) köszönhető a múltban történt események és tapasztalatok felidézése, ami azután segít eligazodni a mindennapokban. Azonban nem csupán emberi sajátosság ez az egyszerűen csak memóriának nevezett képesség, sőt olyan kis élőlényeknél is jelen van, amelyekről ezt nem is feltételeznénk. Az East Anglia Egyetem kutatói a kékcinegéknél és a széncinegéknél figyeltek meg meglepően fejlett epizodikus emlékezetet.

Vizsgálataik során vadon élő cinegéket tanulmányoztak – idézi fel a kutatást a ZME Science. 94 vad cinegét láttak el egyedi azonosító kóddal rendelkező mikrochippel, így az állatok bizonyos viselkedése egyszerűen nyomon követhetővé válz. Azért választottak ilyen körülményeket, mert a madarak ismerős környezetben természetesebb módon viselkednek, mintha fogságban lennének.

A kísérlet során kétféle feladat megoldását figyelték. Az első az események tartalmának, helyszínének és időzítésének felidézésével volt kapcsolatban, és a természetes táplálékkeresését utánozta. A madaraknak meg kellett tanulniuk etetőket társítani a különböző tápláléktípusokhoz és az időbeli elérhetőségükhöz. Például a kedvelt táplálékot (napraforgómagot) tartalmazó etető egy bizonyos idő elteltével elérhetetlenné vált, míg a kevésbé kedvelt (mogyoródarabok) elérhető maradt. A madaraknak emlékezniük kellett arra, hogy melyik etető milyen típusú táplálékot kapott, és mikor lesz elérhető.

YouTube/Science X

A második feladat során a madarak azon képességét vizsgálták, hogy mennyire emlékeznek környezetük térbeli és vizuális részleteire, miközben valami másra összpontosítanak. Az adagolókat jellegzetes térbeli mintákba, háromszögbe vagy lineáris tömbökbe helyezték el, és egyedi színekkel vagy mintákkal jelölték meg. A madaraknak emlékezniük kellett arra az etetőre, amelyet korábban meglátogattak, hogy újra megtalálják kedvenc táplálékukat. Ezzel a feladattal tesztelték véletlenszerű memóriájukat. Kiderült, hogy a kékcinegék és a széncinegék is egyértelműen képesek voltak felidézni táplálékkeresési élményeik konkrét részleteit. Emlékeztek az étel típusára, az etető helyére és az utolsó látogatásuk óta eltelt időre. Ez a képesség pedig, amelyik integrálja a különböző típusú információkat, az epizodikus emlékezet fontos jellemzője.

Az epizodikus emlékezetre vonatkozó korábbi tanulmányok olyan nagyobb agyú madárfajokra, például varjakra és hollókra koncentráltak, amelyek elrejtik a táplálékukat. A mostani kísérlet viszont a kisebb agyú és általánosabban elterjedt, a táplálékukat nem rejtő madarakat vizsgált. Az eredmények azt sugallják, hogy ezek a kis állatok intelligensebbek, mint amilyennek gondolták őket. A kutatók a következőkben azt vizsgálnák, hogy vajon a jobb memóriával rendelkező madarak javították-e a szaporodási sikert. Ha ez bebizonyosodna, az jelezné, hogy a memóriarendszer a kihívást jelentő környezeti feltételekhez való alkalmazkodásként jelent meg.

Blue and great tits deploy surprisingly powerful memories to find food

Read more at https://phys.org/news/2024-07-blue-great-tits-deploy-powerful.html In this video: Blue and great tits taking part in the episodic-like memory test. The birds visit an automated food container, the door releases and they take their preferred food: sunflower seeds. Credit: James Davies Subscribe: https://www.youtube.com/c/Science-X-Network Join Science X channel to support our mission: https://www.youtube.com/c/Science-X-Network/join Thank you for helping our YouTube channel reach new heights!

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!