szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Szinte az utolsó pillanatig minden rendben volt a Starlink-küldetésből visszatérő SpaceX Falcon–9-rakétával, ám amikor leszállt a drónhajóra, valami félrement.

Nem a SpaceX napja a mai: néhány órája derült ki, hogy a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt ismét halasztani kell a történelmi Polaris Dawn-küldetést, majd az egyik, ettől független misszió is kudarcba fulladt – részben.

A cég Kaliforniában indította el a Starlink-műholdakat szállító Falcon–9-es újrahasználható rakétáját – utóbbit 23. alkalommal vetették be, és a sikeres indítás mellett rendben le is tudott válni róla 21 Starlinket szállító második fokozat.

Az élő közvetítésből úgy tűnt, a gyorsítórakéta rendben vissza is tér a Shortfall of Gravitas nevű, az Atlanti-óceánon lévő drónhajóra. Ekkor azonban beütött a krach. Amikor megpróbált stabilan megállni a talpán a rakéta, előbb óriási lángok csaptak ki alóla, majd elbillent, és onnan nem tudni, mi történt vele. A közvetítés ekkor megszakadt, nem sokkal később pedig a SpaceX is megerősítette a nyilvánvalót.

A cég közölte: a szakembereik már elemzik a repülési adatokat, és úton vannak felmérni a károkat. A drónhajóknak egyébként nincs legénységük, ahogyan a Falcon–9 is egy rakéta, így sérültje nem lehet a balesetnek. A kár mértékéről egyelőre nincsenek hírek. Egyes sajtótermékek arról írnak, a rakéta felrobbant, de ezt a SpaceX nem erősítette meg, és a megszakadt közvetítésen sem látni ilyesmit.

A következő videón a bal oldali képen, 14 perc 5 másodperctől látható a landolás, majd a tűz és a borulás:

SpaceX on X (formerly Twitter): “Watch Falcon 9 launch from Florida with 21 @Starlink satellites https://t.co/u0TT6F9LpM / X”

Watch Falcon 9 launch from Florida with 21 @Starlink satellites https://t.co/u0TT6F9LpM

Öröm az ürömben, hogy a második fokozat rendben működik, és az általa szállított Starlink-műholdak célba juttatását sem akadályozza semmilyen meghibásodás. A Falcon–9 egyébként mára az egyik legmegbízhatóbb hordozórakéta, az indítása már szinte a napi rutin része – a meghibásodások rendkívül ritkák.

Ugyanakkor hosszú út vezetett idáig, a tesztek közben számos példány robbant fel. Ebből egy kétperces, humorosra vett összeállítást is csinált a cég, „Hogyan ne landolj egy gyorsítórakétával” címmel:

How Not to Land an Orbital Rocket Booster

Uploaded by SpaceX on 2017-09-14.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!