szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Tűzgolyóvá vált landolás végén egy Falcon-9-es rakéta, emiatt az amerikai légügyi hatóság is vizsgálatot indított. Míg ez tart, egyetlen ilyen rakétát sem indíthat a SpaceX, ami a Polaris Dawn-küldetést is érintheti.

Ritka problémával kellett szembenéznie a SpaceX-nek szerdán: egy rutinindítás után a Falcon-9-es hordozórakéta még rendben levált a második fokozatról, és visszaindult a drónhajóra, de érkezés után rögtön lángokba borult, és eldőlt. A továbbiakról nem sokat tudni, de az utolsó kameraképek alapján a tűz még súlyosabbá vált. Egyes hírek szerint az óceánba borult a rakéta.

A baleset miatt az amerikai szövetségi légügyi hatóság (FAA) is vizsgálatot indított, ami azt is jelenti, hogy addig egyetlen Falcon-9-es sem szállhat fel, míg ez le nem zárul – derül ki a Gizmodo cikkéből. Ez azért is okozhat fejfájást a SpaceX-nek, mert a már kétszer is elhalasztott Polaris Dawn-küldetés is egy Falcon-9-cel indulna el augusztus 30-án. A rakéta már az iparág igáslovának tekinthető, emberes és teherszállítmányok terén is.

A szerdai indítással 21 Starlink-műholdat bocsátott fel a SpaceX, és mivel az incidens már a fokozatok szétválása után, a hordozórakéta visszatérésének utolsó fázisában történt, a második fokozat rendben el tudta látni a feladatát.

Sugárzás, vákuum és egy csomó kiforratlan eszköz – itt van minden a SpaceX kockázatos, történelmi küldetéséről, az első privát űrsétáról

Négy ember öt napra elindul az űrbe, hogy egy űrhajóval Föld körüli pályára álljon, és megejtsen egy űrsétát. Egyikük sem képzett asztronauta. A Polaris Dawn-küldetés két halasztást követően leghamarabb augusztus 30-án indulhat. Veszély az indítás után is lesz bőven, de a kockázat megéri: a misszió számos kérdést válaszolhat meg, melyeket a jövőbeni űrutazások során lehet hasznosítani.

A 2010 óta több mint 350 missziót teljesítő rakéta nem számít problémás típusnak, az indítása rutinszerű, így a hírekbe is akkor kerül be, ha valami balul sül el. Idén viszont kissé rájár a rúd, júliusban ugyanis a második fokozatból kezdett szivárogni a folyékony oxigén az űrben. Ez végül a felrobbanásához vezetett, és ekkor a felbocsátott Starlink-műholdakat sem sikerült a megfelelő pályára állítani.

A Reuters megjegyzi: a szerdai meghibásodásokhoz hasonló incidensek után az FAA azért szokott vizsgálatot indítani, mert azt feltételezi, hogy a meghibásodás a jövőbeni emberes küldetésekre is veszélyt jelenthet. Ez pedig indokol egy alapos vizsgálatot.

A júliusi robbanás után 15 nap múlva repülhetett újra a Falcon-9, de, hogy most is ilyen gyorsan jön-e meg az újabb engedély, az bizonyára a hiba természetétől is függ. Az mindenesetre valószínűnek tűnik, hogy a Polaris pénteken már nem indulhat el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!