szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Szinte minden héten érkezik hír földrengésről, amely hol csak enyhébb, hol viszont pusztító, emberéleteket követelve és súlyos anyagi károkat okozva. Éppen ezért reménykeltő egy amerikai kutatás, amely szerint akár hónapokkal előre megmondható, hol várható ilyen természeti csapás.

A földrengés, azaz a földfelszín egy darabjának hirtelen bekövetkező mozgása elkerülhetetlen geológiai jelenség. Egyáltalán nem ritka, tulajdonképpen minden nap előfordul kisebb-nagyobb rengés. A többségük érzékelhetetlen az ember számára, viszont az érzékelhetők közül már olyan erősek is vannak, amelyek óriási károkat okozhatnak. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy mennyire váratlanul ér egy-egy lokációt a földmozgás.

Az Alaska Fairbanks Egyetem kutatói most azt állítják, hogy akár hónapokkal korábban jelezhetik a földrengést. A szakemberek – olvasható az egyetem közleményében – két nagy földrengést elemeztek: a 2018-as, Alaszkát érintő 7,1-es magnitúdójú rengést, valamint a 2019-ben Kaliforniát sújtó 6,4-7,1 erősségű rengéssorozatot. Felfigyeltek arra, hogy mindkét földrengés előtt körülbelül három hónapig abnormális, egészen kis erősségű regionális földmozgások fordultak elő Alaszka déli-középső részének és Dél-Kaliforniának 15-25 százalékán.

A 2018. november 30-i földrengés utáni károk az alaszkai Chugiak közelében, a Glenn Highway-en
Alaska Department of Transportation and Public Facilities

Gépi tanulást bevetve a földrengések katalógusaiból származó adatkészletek elemzésével már nagy biztonsággal meg lehetett jósolni a „nagy” földrengés idejét. Az említett alaszkai földrengés esetében például azt találták, hogy körülbelül három hónappal a november 30-ai esemény előtt hirtelen körülbelül 80 százalékra nőtt a 30 napon belüli vagy annál rövidebb idő alatt bekövetkező nagy földmozgás valószínűsége, majd 85 százalékra néhány nappal a bekövetkezés előtt. Hasonló valószínűségi megállapításokat tettek a kaliforniai földrengéssorozat modellezése esetében is: mintegy 40 nappal korábban már „tudtak” a földrengésről. A kutatók az előre jelző aktivitást a kőzetekben lévő folyadék nyomásváltozásával magyarázzák.

A Nature Communications folyóiratban bemutatott algoritmust hamarosan közel valós idejű helyzetekben tesztelik, hogy megkíséreljék kezelni a földrengés-előrejelzés lehetséges kihívásait. Arra viszont figyelmeztetnek, hogy a módszert nem szabad új régiókban alkalmazni anélkül, hogy az algoritmust ne képezték volna ki az adott terület történelmi szeizmicitásával.

Van már olyan mobilos app, amely a földrengés előtt több másodperccel riasztást küld

A török-szír földrengések után sem kell jobban aggódni, mint eddig: a kockázat változatlan. A földmozgások pontos előrejelzésére ígéretes kísérletek vannak, megoldás nincs.

Azt is megjegyezték, hogy a megbízható földrengés-előrejelzés készítése gyakran ellentmondásos, a geológiai bizonytalanságok jelentős etikai és gyakorlati kérdéseket is felvetnek. Míg ugyanis a téves riasztások szükségtelen pánikhoz, gazdasági zavarokhoz és a közbizalom elvesztéséhez vezethetnek, az elmulasztott előrejelzések katasztrofális következményekkel járhatnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!