szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy amerikai startup légfüggönnyel, azaz tulajdonképpen láthatatlan arcmaszkkal védené az ipari dolgozókat a levegőben keringő kórokozóktól.

Amerikai statisztikák szerint óriási ütemben nő azon ipari dolgozók munkahelyen történő megbetegedéseinek aránya, akik állásukból adódóan naponta milliónyi levegőben terjedő kórokozóval találkoznak. Náluk fokozott a kockázata a légúti megbetegedéseknek, a légzési problémák kialakulásának. Bár sok ilyen veszélyeztetett munkahelyen viselnek ilyen-olyan maszkot, ezek valójában nem nyújtanak igazán megbízható védelmet a kórokozók ellen.

Ezen a területen hozhat változást a Taza Aya nevű induló vállalkozás egészen különleges, tulajdonképpen láthatatlan arcmaszkja. Egy légfüggönyről van szó, ami – az ötletgazdák szerint – védelmet nyújt a levegőben terjedő kórokozók 99,8 százalékaa ellen.

A légfüggöny önmagában nem újdonság, ilyen megoldást használnak már arra, hogy elejét vegyék a levegő kiszökésének az ellenőrzött klímájú terekből, alkalmazzák vegyszeres burkolatok esetén is vagy például arra, hogy megakadályozzák a rágcsálók és a kártevők épületekbe jutását, sőt sok gyár a porszemcsék blokkolására és a hőveszteség csökkentésére is használ ilyen módszert. Ezeknek a megoldásoknak az a közös jellemzője, hogy lehetővé teszi a kívánt dolgok belépését egy adott helyre, miközben fizikai akadály nélkül zárja ki a nemkívánatosakat. A légfüggöny láthatatlan levegőzárat hoz létre egy nyílás körül, hogy elválasszon két különböző környezetet. Szabályozott levegőáramot fúj függőlegesen lefelé vagy vízszintesen a nyíláson keresztül.

A Taza Aya csapatának innovációja viszont abban rejlik, hogy a légfüggönyt úgy tervezték meg, hogy az láthatatlan arcmaszkként működjön. Az eszközük hasonlít az építőmunkások által viselt sisakhoz, igaz, ehhez egy valamivel több mint 4 kilós hátizsák csatlakozik, ami levegőszűrő egységként működik. A hátizsák speciális nem termikus plazma (NTP) modulokat használ, ilyeneket gyakran használnak víz és élelmiszer fertőtlenítésére, valamint a klinikai berendezések sterilizálására.

Ezek a modulok beszívják a környezeti levegőt és megtisztítják a kórokozók semlegesítésével és eltávolításával. A kezelt levegő ezután csöveken keresztül jut el a sisakhoz. A sisak elülső részén fúvókák találhatók, amelyek a tisztított levegőt használva láthatatlan léggátat hoznak létre. Ez a légfüggöny megakadályozza, hogy a levegőben terjedő kórokozók bejussanak a felszerelést viselő légzési zónájába, illetve tiszta levegőt biztosítanak a felhasználónak a légzéshez.

A hölgyet láthatatlan arcmaszk védi a kórokozóktól
YouTube/Michigan Engineering

Egy ilyesfajta hátizsák cipelése mellett persze nem beszélhetünk óriási kényelemről, a szokásos textil arcmaszkok ennél jóval kényelmesebbek, és persze sokkal olcsóbbak és könnyebben beszerezhetők. A Taza Aya szakemberei nem is a hétköznapi emberek számára tervezték ezt a láthatatlan maszkot, hanem a gyári munkásoknak. Sok technikusnak például védőszemüveget kell viselnie munka közben. Azonban a hagyományos maszk viselésekor könnyen bepárosodik a szemüveg, ami zavarhatja a dolgozót. A közönséges maszkok emellett megnehezítik a kommunikációt zajos környezetben, ráadásul a hatékonyságuk a száj és az orr szoros lezárásán múlik, ami percről percre változhat egy munkanap során – idézi a kutatókat a ZME Science.

A Taza Aya láthatatlan maszkja esetében nincsenek ilyen problémák. Nem párásítja be a szemüveget, lehetővé teszi a dolgozók számára, hogy a biztonságuk veszélyeztetése nélkül kommunikáljanak, és folyamatosan gondoskodik a hatékony légszűrésről. Az eszközt a jövő évbn dobnák piacra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!