szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A brit Leicesteri Egyetem cége, a Perpetual Atomics kezdte el annak a rendszernek a fejlesztését, ami a jövőben atomenergia segítségével termelne áramot és hőt a világűrben.

Ahhoz, hogy a jövőben biztonságosan lehessen felfedezni a világűrt, olyan rendszerekre van szükség, amelyek képesek megfelelő mennyiségű energiát biztosítani a küldetésekhez. Ezzel kapcsolatban indított nemrég egy új projektet a brit Leicesteri Egyetem leányvállalata, a Perpetual Atomics – számolt be róla az Interesting Engineering.

Ahogy a nevéből is kitalálható, a Perpetual Atomics nukleáris technológiában gondolkodik. A cél, hogy megbízható és hosszú élettartamú energiaforrást biztosítson a mélyűr kutatásához, valamint képes legyen ellenállni a világűr szélsőséges körülményeinek.

Nem véletlen, hogy a Perpetual Atomics épp az atomenergiában gondolkodik. A technológia már korábban is bevált, elég csak a Voyager-űrszondákra gondolni, amelyek már mintegy 47 éve működnek az atomenergiának köszönhetően – igaz, a forrásuk lassan kezd kimerülni. De nemcsak az idő miatt érdemes erre a megoldásra voksolni, a szakemberek szerint az is az alkalmazása mellett szóló érv, hogy az űrszonda a csillagközi térbe kijutva is működik.

A szondák radioizotópos termoelektromos generátorokat (RTG-ket) használnak, amelyek a plutónium-238 radioaktív bomlása során keletkező hőt elektromos árammá alakítják. Az 1960-as években ez a megoldás úttörőnek számított, a mai technológiának köszönhetően azonban ennél is jobb megoldások jöhetnek.

A holdjárók is atomenergiával működhetnének.
University of Leicester / Space Park Leicester

A NASA a jövőben a holdbázisát atomenergia segítségével működtetné, ami várhatóan az évtized végén kezdené meg a működését. Az ottani atomreaktorok árammal és hővel láthatják el a bázist. Emellett nukleáris energia működtetheti az űrhajók hajtóművét is, és ha ez megvalósul, akkor a Mars-utazás is közelebb kerülhet az emberiséghez. Jelenleg a küldetéseket úgy kell megszervezni, hogy a lehető legkevesebb üzemanyagot kelljen felhasználni, ez azonban behatárolja azt, hogy mikor lehet elindítani egy missziót.

A Perpetual Atomics az Americium-241-es izotópját használná, aminek felezési ideje 432 év. Ennek köszönhetően sokáig lenne képes állandó hőt és megfelelő mennyiségű villamos energiát biztosítani.

Az ezt használó radioizotópos termoelektromos generátort már fejlesztik a britek, azt viszont egyelőre nem lehet tudni, hogy mikorra lesz készen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!