szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Visszatért a Földre a Sicsien-19 műhold, miután két héten át keringett Föld körüli pályán. A küldetésnek két célja is volt, mindkettő sikerrel zárult.

Két hétig keringett Föld körüli pályán, majd visszatért a kínai Sicsien-19 tesztműhold – írja a Gizmodo.

A Sicsien-19 Kína első újrahasználható műholdja, melyet szeptember 27-én indított el egy March 2D rakéta fedélzetén a kínai állami űrügynökség, a CNSA. A műhold többféle magvakat szállított, ezzel pedig az volt a cél, hogy megvizsgálják, hogyan szaporodnak az űrben ezek a növények és a mikroorganizmusok – különös tekintettel a sugárzás hatásaira.

Mint a Gizmodo hozzáfűzi: az, hogy űrbéli környezetnek teszik ki a magokat, az felgyorsíthatja a növények genetikai mutációját. Ez egyrészt ellenállóbbá teheti őket, másrészt javíthatja a termőképességüket is.

A gondolat nem most vetődik fel először: a Varda Space kapszulája nemrégiben nyolc hónapot töltött az űrben, igaz, növények helyett egy gyógyszer volt a fedélzetén. A Sicsien-19 különlegességét az adja, hogy teljesen újrahasználható legyen, tehát egy küldetés után egy darabban térjen vissza, és később egy újabb misszió során ismét használni lehessen. Ez volt a mostani küldetés másik célja, és a jelek szerint ez is sikeres volt.

Bemutatták a Nemzetközi Űrállomás lehetséges utódját – videó

Nagyobb, jobb, modernebb: a Vast bemutatta a Haven-2 nevű űrállomása terveit, mely lényegesen fejlettebb lehet a jelenlegi Nemzetközi Űrállomásnál.

A mostani küldetéshez használt változatot úgy alakították, hogy két hétig legyen Föld körüli pályán, de a CNSA szerint olyat is fejlesztenek, ami ennél huzamosabb ideig is pályán maradhat. Utóbbi a SpaceNews cikke szerint napelemeket is hordozna, és 5–600 kg hasznos terhet tudna hordozni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!