szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eszköz számos adat alapján segít a kockázatok feltérképezésében.

„Medve–ember konfliktusradart” mutatnak be október 23-án Tusnádfürdőn, a nagyragadozókkal való együttélésről szóló TusnadEcoBearConf nevű konferencián – erről a Transtelex írt.

A digitális eszköz a medvék jelenlétére és a korábbi konfliktusokra vonatkozó adatok, valamint a vadőrök nyomkövetési információi és a medvék élőhelyéről szóló információk alapján kockázati térképet készít, képes előre jelezni a „problémás” állatok mozgását, és segít a helyi közösségeknek abban, hogy megelőzzék a barna medvékkel való összetűzéseket. A technológiát – amit az EU által finanszírozott Nature First projekt keretében fejlesztett a Wagingeni Egyetem és a Sensing Clues nevű nonprofit szervezet – a jövőben más fajok, így elefántok, páviánok, tigrisek és farkasok megfigyelésére is felhasználják majd.

A Sensing Clues munkatársa, Melanie Arp arról beszélt: a medvékkel kapcsolatban gyakran szembesülnek azzal, hogy korlátozott mennyiségű és minőségű adat áll rendelkezésre, platformjuk viszont egyesíti a kameracsapdák, civil tudósok és nyomkövető nyakörvek által szolgáltatott információkat. A környezeti adatok alapján pedig olyan modellt készítettek, amely jelzi a medvék élőhelyének alkalmas területeket, és a korábbi konfliktusok adataival együtt feltérképezi a kockázatokat.

Tusnádfürdőn október 22. és 25. között szervezik meg a TusnadEcoBearConf nevű tudományos konferenciát, és ehhez kapcsolódóan a TusnadEcoBearFest nevű tematikus fesztivált.

A Fidesz nyári tusványosi dzsemborijáról szóló tudósításokban minden évben fontos szerepet kapnak a medveészlelések: korábban Orbán Viktor is lefotózta a helyi hírességnek számító „koldusmedvét”, amely előszeretettel fogad el élelmet az arra járóktól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!