Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Öt készülék táplálható egyszerre a Baseus asztali töltőállomásával, amely ráadásként gyorstöltésre is alkalmas. Teszt.

Újkori népbetegségként szedi áldozatait a jelenség, az íróasztalokra is elérő kábelkáosz. Egy töltő a laptopnak, egy másik az okostelefonnak. Jó, de akkor hova dugjam az okosórát? Mi legyen, amikor lemerül a fülhallgató? A megannyi kérdésre gyakran megannyi, métereken át kígyózó vezeték formájában születik meg a válasz. Vagy az asztalra tett hosszabbító/elosztó formájában. Egyik sem szép, nem is valami praktikus.

Itt jön képbe tesztünk alanya, a Baseus PowerCombo nevű asztali töltőállomása. Egészen pontosan Baseus PowerCombo 5 in 1 Smart Charging Station 65W a neve. (Ez a „smart” jelzéssel van megkülönböztetve közel hasonló tudású, de kicsit szerényebb társától.)

Baseus PowerCombo 5 in 1 Smart Charging Station 65W
Baseus

Egy fehér borítást és fekete előlapot kapott, 15,4 x 14,2 x 7,5 centis, álló dobozzal kell megbarátkozni az asztalon. Sokkal könnyebb, mintha egy hosszabbító lenne ott, amelyből adott esetben három-négy töltőfej is kiáll. Kompakt mivolta ellenére akár öt készülék is tölthető vele. Az energiára szomjazó eszközöket két klasszikus, konnektorhely mellett egy hagyományos USB(-A) töltőport és USB Type-C-s társa mellett egy kihúzható, szintén USB-C-s kábel szolgálja ki.

Magát a dobozt persze be kell dugni egy konnektorba/hosszabbítóba, de az asztalra csak a kompakt kis torony kerül. Használatához először áram alá kell helyezni a tetején lévő érintőkapcsolóval. (Tehát nem nyomogatni kell, csupán megérinteni.) Az eszköz ugyanitt ad visszajelzést is: az érintőgomb körüli LED-kör világít, amíg a töltőállomás áram alatt van. (Ugyanerre a Baseus alkalmazásával is van lehetőség, ahol időzítőkapcsoló is állítható, illetve az energiafogyasztás is követhető.)

Értjük, hogy miért lehet jó és miért számít extrafunkciónak ez az érintőgomb, azonban tesztünk során ez bizonyult a töltőállomás Achilles-sarkának. Nem egyszer előfordult ugyanis, hogy indulás előtt rádugtuk a telefont a töltőre, majd 30 perc után levettük – és a mobil töltöttsége pontosan ugyanannyi százalékon állt, mint amikor rákerült a töltőre. Merthogy megfeledkeztünk a plusz egy mozdulatról, a töltőállomás egy érintéssel történő aktiválásáról. Ez egyébként este ritkább, mert akkor jobban szembetűnik, hogy nem világít a töltés esetén világító LED-gyűrű, ám napközben sajnos könnyen bele lehet csúszni a hibába.

Számunkra a visszahúzható, 1,5 méteres kábel bizonyult a leginkább praktikusnak. A rajta lévő USB-C-s töltő feje mágnes segítségével rögzül a dobozhoz, amíg nincs használatban, kihúzva pedig rögtön ott volt laptop és telefon töltésére is, anélkül, hogy ezek töltőkábeleit bármikor is elő kellett volna venni.

A töltőállomás sebességére sem lehet panasz, 65 Wattra is képes, ám itt azért érdemes áttekinteni a lehetőségeket. Ha egyetlen készülék töltődik a dobozzal, akkor a Type-C-s kábel és a Type-C-s port használható 65 Wattal, az USB-A (régi típusú USB) port már csak 60 wattos. Ha két port van egyszerre használatban, és egyik a beépített kábel, akkor az 45 Wattot tud, mellette vagy a fenti USB-C port használható 20 wattosan, vagy az az alatt lévő hagyományos USB 18 Wattal. Ha utóbbi két port van egyszerre használatban, akkor azok 15-15 Wattal töltenek.

Baseus

Ha elveszett egy kicsit a számokban, mondjuk röviden a lényeget: a töltőállomás összesen tudja a 65 Wattot, több készülék egyidejű töltése esetén ez osztódik.

Ha mondjuk laptopról és okostelefonról van szó, akkor érdemes a nagyobb akkumulátorral (és bár nem mindig, de jellemzően gyorsan töltési lehetőséggel) bíró laptopot a kihúzható kábelről tölteni, az USB-C portra pedig a telefont dugni. Ezek mellett pedig – megfelelő kábel megléte esetén – a hagyományos USB-vel kényelmesen tölthető fel egy okosóra vagy fülhallgató.

A készülékbe többek között rövidzárlat, túláram és túlmelegedés elleni védelmet épített a gyártó – szándékosan nem idéztünk elő kritikus helyzeteket a teszt során, de azt meg tudjuk állapítani, hogy az eszköz maga- és üzembiztosan tette a dolgát. Igaz ez a kihúzható kábelre is: a több hónapon át tartó, napi szintű húzogatás után is gond nélkül működik – amikor szükség van rá, könnyen kihúzható és stabilan úgy is marad, utána pedig szépen visszacsúszik a helyére.

Baseus PowerCombo 5 in 1 Smart Charging Station 65W
Baseus

A Baseus PowerCombo 5 in 1 Smart Charging Station 65W a gyártó weboldalán 90 eurós, azaz mintegy 36 ezer forintos listaáron szerepel. Ízléses megjelenésű, kompakt és valóban megszünteti azt a kábelkáoszt, amely a mindennapjainkat uraló egyre több kütyü miatt sokak íróasztalán uralkodik. Tény, hogy 36 ezer forint nem kevés, főleg annak fényében, hogy egy ilyen eszköz megléte nem létkérdés. Azaz nem annyira nélkülözhetetlen, mint mondjuk egy laptop, egy okostelefon, egy okosóra vagy egy vezeték nélküli fülhallgató. De akiknek ezekből mind van egy-egy, az az otthoni és irodai asztalánál is hasznát veheti egy ilyen kis töltőállomásnak.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!