szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Figyelmeztette a NASA repülésbiztonsági tanácsadó testülete a SpaceX-et, hogy kiemelten figyeljen az űrhajósok biztonságára, miután a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) történő legutóbbi visszatérést követően négyen is kórházba kerültek.

Mint a SpaceNews írja, az Aerospace Safety Advisory Panel legutóbbi ülésén kiemelte a közelmúlt több anomáliáját is a SpaceX Falcon 9-es rakétájával és a Dragon űrkapszulával kapcsolatban is. A SpaceX évek óta megbízható partnere a NASA-nak az ISS-es küldetések kapcsán – legyen szó emberes missziókról vagy teherszállításról – és fontos kiemelni azt is, hogy eddig semmilyen súlyos rendellenesség nem történt, ami veszélyeztette volna a űrhajósokat.

A közelmúltban történt anomáliák annak a számlájára írhatók, hogy a SpaceX egyre több indítás mellett kötelezte el magát – jegyzi meg a Gizmodo. Azt is érdemes hozzáfűzni, hogy a vállalat a NASA-partnerség mellett más küldetéseket is végrehajt, például a Starlink-műholdak indítása is szinte már a napi rutin része.

A NASA már tudja, miért ütött be a baj az Orion űrhajó hőpajzsánál

Egy éven belül már ember is megközelítené a Holdat az Artemis-2 küldetés során, de a NASA egyelőre még hallgat arról, hogy az első teszt során mi okozta az Artemis-1 hőpajzsát érintő váratlan problémákat. Pedig ennek a sérülése végzetes lehet a legénység számára is.

Kent Rominger, volt asztronauta, a tanácsadó testület tagja hangsúlyozta: a NASA-nak és a SpaceX-nek is kiemelt figyelmet kell fordítani a biztonságra az emberes Dragon-küldetések során, és nem szabad magától értetődőnek venni a „normál” műveleteket sem.

Az ugyanakkor nem ismert, hogy az ISS-ről legutóbb visszatért legénységnél milyen probléma adódhatott. Az normális, hogy a mikrogravitációban történő hosszú tartózkodást követően kivizsgálják az űrhajósokat, mert a szervezetre jelentős hatással tud lenni a több hónapon át tartó súlytalanság. Ezúttal azonban a legénység egyik – nem nevesített – tagját egy éjszakára is bent tartották a kórházban, ahová egyébként a landolást követően mindenkit elszállítottak.

Azt is érdemes kiemelni, hogy a visszatérés, főleg a légkörbe belépés elég rázós tud lenni, és bár a legénység természetesen rögzítve van a kapszulában, az erőhatások ellen nincs mit tenni. Ráadásul a végén ejtőernyők lassítják a Dragont, ami végül a vízen landol – időnként ez is lehet kicsit keményebb.

Ami pedig az indítást illeti, a két főt az ISS-re szállító Crew-9-küldetés hordozórakétája – miután elvégezte feladatát, és pályára állította a Dragont – a visszatérés során problémákba ütközött, és végül nem ott landolt a vízen, mint ahol kellett volna neki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!