szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy éven belül már ember is megközelítené a Holdat az Artemis-2 küldetés során, de a NASA egyelőre még hallgat arról, hogy az első teszt során mi okozta az Artemis-1 hőpajzsát érintő váratlan problémákat. Pedig ennek a sérülése végzetes lehet a legénység számára is.

Az Artemis-program keretein belül néhány éven belül – jelen állás szerint 2026 végén – újból ember léphet a Holdra. A személyzet nélküli Artemis-1 küldetés már 2022 végén megtörtént; a célja az volt, hogy teszteljék az SLS-rakétarendszert, valamint az Orion űrkapszulát.

Az űrhajó Hold körüli pályára állt, és 130 kilométerre meg is közelítette azt egy ponton, majd visszaindult, és a tervezett időben és helyen, a Csendes-óceánban ért vissza a Földre. Ugyan akkor sikernek tűnt a küldetés, de az némi árnyékot vetett rá, hogy az utólagos vizsgálat kiderítette: volt egy kis gond a hőpajzzsal.

Minden űrhajós utazásnak a földi légkörbe történő belépés a legkritikusabb pontja: ebben a pillanatban elképesztő, akár 40 000 km/h-s sebességgel halad az űrjármű, ami fokozatosan lassul is a folyamat során. Eközben forró plazma öleli körbe, ami ellen hőpajzsokkal védik az űrhajót, no és persze az asztronautákat. A NASA saját tapasztalatból tudja, mennyire súlyos katasztrófa történhet, ha ezen sérülés keletkezik: a Columbia űrsikló szárnya egy 2003-as indítás során megsérült. A 16 napos küldetés során ez nem éreztette hatását, ám a légkörbe belépve a forró plazma a sérülésen át bejutott a szárnyba, és ott elkezdett mindent megolvasztani. Végül az egész szárny leszakadt, az űrhajó pedig darabjaira hullott. A fedélzeten tartózkodó mind a hét asztronauta elhunyt.

Emiatt is aggasztó, hogy az Orion űrkapszula esetében is a hőpajzson talált problémát a NASA. Pontosabban valamiféle eróziót emlegettek, melynek következtében több apró darab le is tört belőle. Természetesen alapos vizsgálatnak vetették alá a dolgot, és most közölték: megtalálták a probléma gyökerét. De egyelőre nem fogják közölni, mi is volt az – derül ki a SpaceNews cikkéből.

Az Orion űrkapszula hőpajzsának sérülései az Artemis 1 küldetésből visszatérve
NASA Office of Inspector General

Lori Glaze, a NASA illetékese egy értekezleten közölte, hogy egyelőre nem közölnek semmit – túl azon, hogy ők már tudják, mi volt a gond. Elmondása szerint „minden egyben” fog megjelenni, és még mindig azon ötletelnek, hogyan tovább a 2025 végén esedékes Artemis-2 küldetés kapcsán.

A NASA további teszteket végez, hogy kezelni tudja az űrkapszula erózióját a légkörbe történő belépés során. Ezek a vizsgálatok novemberben érnek véget. Amikor az Artemis-1 visszatért, a sebessége elérte a 39 ezer km/h sebességet is, valamint a 2760 Celsius-fokot. Az amerikai űrügynökség szakemberei szenesedésre számítottak, de a pajzs anyagából végül több vált le, mint amivel számoltak – jegyzi meg a Gizmodo.

3 évet csúszik, hatszor drágább lehet: ez nem egy magyarországi építkezés, hanem a NASA Hold-programjának egyik fontos eleme

Kilőtt az ára, és tetemes csúszásban is van az Artemis-program második indítóállása, mutat rá a NASA főfelügyeleti szervének friss jelentése.

Az Artemis-2 kapszuláját már összeszerelték, és ezen már emberek is lesznek. A hőpajzs cseréjéhez az egész kapszulát szét kell szerelni, ami nagyon nagy oda figyelést igényel, hiszen a legkisebb probléma is végzetes lehet a legénység számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!