szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kína olyan rendszert dolgozott ki a fúziós reaktorához, ami megkönnyíti a lehetséges hibák észlelését, és hatékonyabbá teszi a működését.

Sok más ország mellett Kína is azon dolgozik, hogy létrehozza a világ első, hatékonyan működő fúziós erőművét. A mérnökök korábban már többször is tesztelték az erre a célra létrehozott reaktort, és igen komoly eredmények születtek, most pedig egy újabb fontos részlettel egészült ki a mesterséges nap.

A Huanliu-3 (HL-3) nevű rendszer a Nap magjában zajló folyamatokat utánozza. A reaktor rendkívül erős mágnesek segítségével kontrollálja a hidrogénizotópok plazmáját, majd arra kényszeríti őket, hogy egybeolvadjanak. A magfúziónak köszönhetően így hatalmas mennyiségű energia szabadul fel.

A folyamat azonban rendkívüli ellenőrzést igényel. A vákuumkamrában zajló folyamatokat semmi sem zavarhatja meg, ezért elsőként szélsőségesen magas hőmérsékletre hevítik, hogy minden szennyeződés eltűnjön a belsejéből. A Kína által fejlesztett új rendszer ezt a folyamatot könnyíti meg azzal, hogy valós időben monitorozza az eszköz működését – írja az Interesting Engineering.

300 mp-ig fog 100 000 000 Celsius-fokon működni a mesterséges Nap

Ahhoz, hogy sikerüljön elérni a 100 millió Celsius-fokos hőmérsékletet a koreai kísérleti fúziós erőműben, szükség volt arra, hogy kicseréljenek egy fontos alkatrészt a vákuumkamrában.

A megoldás létrehozza a vákuumkamra virtuális modelljét, ami valós időben szolgáltat adatokat a hőmérséklet eloszlásáról. Ennek köszönhetően jól látható, hogy miként halad a hevítési folyamat. Emellett arra is jó, hogy növelje a reaktor biztonságát, ugyanis a lehetséges problémákat már jóval azelőtt fel lehet fedezni, hogy azok ténylegesen gondot jelentenének.

A megoldás komoly előrelépés lehet a magfúziós reaktorok fejlesztésében, amiből az egész nemzetközi tudományos közösség profitálhat. Kína 2023 decemberében nyitotta meg a projektet a világ tudósai számára, így könnyen lehet, hogy a későbbiekben a Franciaországban épülő ITER fúziós erőműbe is be tudják majd építeni a technológiát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!